IDET 2007: nárůst kvality a prestiže

2. dubna 2007  10:47
Na celém světě se každoročně konají desítky veletrhů a výstav zaměřených na obranné a bezpečnostní technologie. Mají rozličnou úroveň, a to ať už z hlediska účasti vystavovatelů či návštěvnosti.  

Co však mají společného, je snaha prezentovat odborníkům a potencionálním uživatelům to nejnovější, co se v této oblasti podařilo vyvinout a vyrobit.

Výstavy, které mají ve světě nejvyšší prestiž, se dají spočítat na prstech jedné ruky. Je potěšitelné pro Českou republiku a její obranný průmysl, že mezi ně patří i brněnský IDET.

O zvyšování úrovně IDETu svědčí nejen neustálý nárůst výstavní plochy, ale i to, že pro letošní rok byl tento veletrh certifikován příslušnými úřady Spojených států.

Očekáváme tady i účast významných výrobců z USA na jejich národním stánku. Národní stánky bude mít i Francie, Německo a Slovensko. Celkově se očekává účast vystavovatelů z více než třiceti zemí světa.

Trendem veletrhů je ochrana a bezpečnost
Dlouhodobě se na výstavách vojenské techniky dá sledovat trend, kdy se stále více objevují exponáty z oblasti ochrany a bezpečnosti.

Jinými slovy, objevuje se méně děl, tanků a kulometů, zatímco se stále častěji můžete potkat se sledovacími systémy, pyrotechnickými roboty či ochrannými prostředky proti chemickým a biologickým zbraním. Je vidět, že firmy pružně reagují na reálně se zvyšující bezpečnostních rizik ve světě a nebezpečí teroristických útoků.

Tento trend našim firmám vyhovuje, protože u nás najdete minimum společností zabývajících se výrobou těžké vojenské techniky. Zato se v České republice daří vývoji a výrobě produktů s vysokou přidanou hodnotou. Určitě se na letošním IDETu objeví řada novinek, a to nejen u zahraničních, ale i domácích vystavovatelů.

Za zmínku určitě stojí nový ochranný oděv a souprava chemického pozorovatele, který vznikl společným vývojem Armády České republiky a sdružením firem specializujících se na problematiku detekce a ochranu před zbraněmi hromadného ničení.

Očekáváme novinky v produkci informačních technologií a sofistikované elektroniky, např. radiolokační techniky, prostředků pro komunikaci a přenos dat, simulátory a trenažéry včetně leteckých. To, že i firmy, které se specializují na řešení krizí a katastrof, budou mít co ukázat, dokládají plánované praktické ukázky protipovodňových opatření.

Ale i výrobci klasické vojenské techniky se budou ucházet o přízeň návštěvníků. Zajímavý bude jistě stánek České zbrojovky, kde hodlají předvést novou pušku ČZ 805 či pistoli SP-01 s plastovými komponenty.

IDET má globálním význam
O tom, že IDET není pouze veletrhem určeným pro český trh, ale má globální význam, svědčí řada plánovaných akcí, které se během IDETu uskuteční. Asociace obranného průmyslu připravuje jednání s vrcholnými představiteli největších akvizičních agentur NATO – NAMSA a NC3A.

Též pod hlavičkou AOP proběhne setkání s představiteli z NATO, EDA (Evropská vyzbrojovací agentura) a Evropské komise. Tématem tohoto semináře bude Úloha českého obranného průmyslu při naplňování cílů kolektivní bezpečnosti.

Účast na jakékoliv výstavě obranných a bezpečnostních technologií nedává žádné firmě garanci nových kontraktů, ani se na žádné takové výstavě obchody neuzavírají.

Ale je to možnost, jak se na jednu stranu se svými produkty předvést a na druhou stranu seznámit s trendy a společenskou poptávkou. Mezinárodní veletrhy té kvality jako je IDET jsou ideálním místem pro setkávání těch, kterým není lhostejná bezpečnost našeho světa. 

Jiří Hynek
Autor je Prezident Asociace obranného průmyslu České republiky

natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.