Čeští stíhači poprvé předvedou tankování za letu nad hlavami diváků

20. července 2012  11:24
Přes čtyři hodiny letových ukázek a další tři hodiny akce na zemi slibují organizátoři zářijových Dnů NATO v Ostravě. Mezi nejatraktivnější bude patřit ukázka tankování za letu a vystoupení legendární britské akrobatické skupiny Red Arrows.  
Čeští piloti s gripeny tankují za letu | foto: Milan Nykodym

České vzdušné síly veřejnosti poprvé předvedou doplňování paliva za letu. Piloti gripenů budou přímo nad hlavami návštěvníků víkendového show na mošnovském letišti simulovat tankování z amerického létajícího tankeru KC-135.

Dny NATO v Ostravě

Vstup je zdarma. Letošní dvanáctý ročník proběhne 22.- 23. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově. Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky.
Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

"Musíme ještě ukázku předem secvičit. Na letišti platí určité limity, ale počítáme s tím, že se čtveřice letounů bude pohybovat ve výšce 400 až 500 metrů," řekl velitel vzdušných sil Jiří Verner.

Největší armádně-bezpečnostní akce - Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se letos uskuteční 22. až 23. září. Loni akci navštívilo rekordních 225 tisíc diváků.

Show na zemi i ve vzduchu

I letošní dvanáctý ročník ročník bude podle organizátorů v mnoha ohledech rekordní. Svou účast už potvrdilo 20 zemí. Premiérovou účast na akci potvrdilo Švýcarsko, Slovinsko, Estonsko a Litva. K divácky nejatraktivnějším částem programu patří vždy letové ukázky, kterých bude v každém z víkendových dnů 250 minut, tedy přes čtyři hodiny.

K vidění bude 60 letounů a vrtulníků. Výjimečnou účast pěti display teamů potvrdilo Královské letectvo Velké Británie (RAF), včetně legendární akrobatické skupiny Red Arrows, která mimo Velkou Británii vystoupí letos jen ve čtyřech zemích. "Red Arrows patří mezi absolutní špičku," dodal Verner.

Premiérově se předvede ve vzduchu také letectvo Francie s dvojicí nadzvukových bitevníků Mirage 2000N - takzvaný Ramex Delta, který doposud v zahraničí nikdy nevystupoval, italské letectvo s ukázkou stíhače Eurofighter Typhoon a dopravním letadlem C-27J Spartan, Švýcarsko s vrtulníkem Super Puma nebo Slovinsko s výcvikovým strojem PC-9M Hudournik.

Zajímavostí bude vystoupení F-16 Soloturk tureckého letectva nebo Su-22 polského letectva. V rámci statických ukázek potvrdily účast i americké vzdušné síly. Kromě legendárního bombardéru B-52 budou k vidění i stíhací stroje F-15E, F-16, tankovací KC-135 nebo dopravní C-130 Herkules. "Kdo by před pár lety čekal, že se účast amerického strategického bombardéru stane v Ostravě tradicí," řekl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které akci organizuje.

I tentokrát pak budou moci diváci navštívit jeden ze dvou přítomných letounů systému AWACS. Na zemi pak budou moci sledovat ukázky práce pozemních sil, zásahových jednotek a záchranářů.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.