Gripeny dostanou novou výzbroj

24. dubna 2006  10:55
Stíhačky Jas-39 Gripen ve službách českých vzdušných sil dostanou novou výzbroj, která mnohonásobně zvýší jejich bojové schopnosti. Nákup nových řízených střel AMRAAM chce armáda vyřešit do konce letošního roku.  
Stíhačky Jas-39 Gripen ve službách českých vzdušných sil dostanou novou výzbroj, která mnohonásobně zvýší jejich bojové schopnosti. Nákup nových řízených střel AMRAAM chce armáda vyřešit do konce letošního roku.

"Předpokládáme, že nákup střel AMRAAM bude jasný do konce letošního roku," uvedl pro natoaktual.cz velitel 21. základny taktického letectva v Čáslavi Jiří Verner.

Stíhačky Jas-39 Gripen, která má česká armáda ve výzbroji přesně rok, si Česko pronajalo od Švédska na deset let. - více zde

Letouny jsou dosud vybaveny palubním kanonem Mauser BK 27 ráže 27 milimetrů se zásobou 120 nábojů. Loni armáda získala pro letouny darem od USA řízené střely Sidewinder.

Řízená střela krátkého dosahu AIM-9M-9 Sidewinder je vybavena infračerveným naváděcím systémem a slouží primárně pro ničení vzdušných cílů. Umožňuje použití při vedení manévrového vzdušného boje a má vysokou odolnost proti klamným cílům. Armáda počítá s tím, že střelami vyzbrojí nové stíhačky Jas-39 Gripen i bitevníky L-159 Alca.

Americké protiletadlové střely středního doletu AIM-120 AMRAAM by letoun bojové schopnosti gripenu posunuly o několik tříd výše. "Střely zvýší bojovou účinnost letounu mnohonásobně," řekl Verner.

Zatímco se střelami Sidewinder může pilot operovat na vzdálenost několika set metrů, u střel AMRAAM se počítá s přesným zásahem na vzdálenost několika desítek kilometrů. "Obvykle se uvádí 25 mil, samozřejmě záleží na rychlosti letounu, výšce a jestli letí k cíli nebo od něj," konstatoval Verner.

Střela AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) využívá kombinovaného způsobu navedení na cíl. Letoun může zaměřit a zničit víc cílů najednou. Navíc je střela použitelná za každého počasí.

Střely tohoto typu používá americké vojenské letectvo, námořnictvo a další armády NATO, objednalo je i Maďarsko. Rakety jsou na stíhačkách F-15, F-16, F-14 a F/A-18, dále na letounech Eurofighter 2000, německých F-4, britských strojích Sea Harrier a výhledově nejmodernějších amerických F-22 Raptor.

Smlouvu o nákupu střel AMRAAM podepsali zástupci České republiky a USA už loni. Dodávka celkem 24 střel během tří let bude stát 700 milionů korun.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.