Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Generální tajemník NATO přijede do Česka

18. října 2006  16:40

Generální tajemník NATO přijede do Česka
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer přijede na konci října do Prahy, řekl to český premiér Mirek Topolánek. Bude tu jednat s představiteli českého státu o nově připravovaném systému přístupu k utajovaným informacím NATO a EU a také o rozpočtu českého ministerstva obrany.

Národní bezpečnostní rada navrhla pozměňovací návrh k zákonu o přístupu k utajovaným informacím. „Podle současné legislativy má v Česku přístup k tajným informacím NATO a EU asi 5 000 lidí, což nám způsobuje určité problémy,“ řekl premiér Topolánek. Jedná se především o kontroverzní výjimky z bezpečnostních prověrek, kterými v současnosti nemusí projít ministři, poslanci, senátoři, státní návladní a soudci, přesto mají neomezený přístup k těm nejtajnějším informacím. Podle nového zákona by existovalo výjimek jen pět, pro prezidenta, premiéra, ministra zahraničí, předsedu parlamentu a senátu.

Generální tajemník Scheffer bude v Praze pravděpodobně mluvit i o rozpočtu pro ministerstvo obrany. Na příští rok dostal resort jen 1.55% hrubého domácího produktu ČR, přestože se státy NATO zavázaly, že jejich výdaje na obranu neklesnou pod 2% HDP.

Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)

Čtěte také:
Vojákům se nelíbí opětovné snížení rozpočtu

---

NATO: Gruzie musí zlepšit vztahy s Ruskem
Vysoký vojenský představitel Severoatlantické aliance generál Raymond Henault vzkázal Gruzii, že jestli chce vstoupit do NATO, musí zlepšit své vztahy s Ruskem. Henault to řekl při své návštěvě Moskvy na setkání s jeho ruskými vojenskými protějšky. Téma rusko-gruzínských vztahů bude hlavním tématem i na blížícím se setkání evropských lídrů s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. 

Vztahy mezi Gruzií a Ruskem se výrazně ochladily poté, co Gruzie zadržela čtyři ruské důstojníky na svém území a obvinila je ze špionáže. Moskva na to odpověděla uzavřením některých gruzínských podniků v Rusku a vyhoštěním množství Gruzínců ze země. Malý kavkazský stát hodlá blokovat případné přijetí Ruska do Světové obchodní organizace. Gruzie obviňuje ruské mírové jednotky, že podporují separatisty v Abcházii a Severní Osetii. Tyto gruzínské oblasti vyhlásily nezávislost, ale Gruzie slibuje, že obě vzbouřené provincie přivede zpět pod svou kontrolu.

Zdroj: Voice of America (USA)

Čtěte také:
Rusko viní za svůj spor s Gruzií NATO
NATO zahájilo intenzivní dialog s Gruzií
Vztahy NATO-Rusko se zhoršují

---

Finsko a Švédsko chtějí těsnější spolupráci s NATO
Představitelé Finska a Švédska předložili Severoatlantické alianci návrh na reformu programu pro Partnerství pro mír na zlepšení jeho efektivity. Návrhem se bude NATO zabývat na summitu v Rize, řešení se však neočekává dříve než v roce 2008.

Cílem obou severských států je získat více informací v raných stádiích plánů NATO pro řízení krizových operací a být součástí prvních fází příprav na postavení vojenských jednotek určených pro mezinárodní operace vedené aliancí. Finové a Švédové by rádi měli své důstojníky ve velitelských strukturách NATO, kteří by se aktivně účastnili vojenského plánování aliance.

Zdroj: Helsingin Sanomat (Finsko)

Čtěte také:
Finský novinář se vyslovil pro vstup země do NATO
Jakobson: Finsko by mělo vstoupit do NATO
Švédsko: Nová vláda přiblíží zemi NATO

---

NATO a Afghánistán plánují společné operace
Severoatlantická aliance a afghánské bezpečnostní složky plánují společné vojenské operace, aby zlepšily nestabilní situaci, rekonstrukční pomoc a ekonomickou situaci v zemi, řekl to velitel Mezinárodních bezpečnostních a asistenčních sil (ISAF) NATO v Afghánistánu generál David Richards. Podle jeho slov je třeba během následujících šesti měsíců zlepšit podporu obyvatelstva mírovým jednotkám poté, co minulý měsíc porazily talibanské vzbouřence na jihu země. Cílem společných operací bude také zabezpečit důležité silnice. „Lidé potřebují vidět, že vláda má situaci pod kontrolou,“ řekl generál Richards.

31 tisíc vojáků z 37 zemí světa pod vedením NATO má nyní na starost celé území Afghánistánu. Tento rok byl pro Afghánistán nejkrvavějším od roku 2001, kdy padl režim Talibanu. Celkem zahynulo 3 000 lidí včetně 150 zahraničních vojáků.

Zdroj: The Star (Malajsie)

Čtěte také:
Aliance vyhrála bitvu na jihu Afghánistánu

---

Bush podpořil vstup Chorvatska do NATO
Americký prezident Georgie W. Bush bude na summitu Severoatlantické aliance v Rize naléhat na své partnery, aby podpořili brzký vstup Chorvatska do NATO a do EU. Bush, který se sešel s chorvatským premiérem ve Washingtonu, vidí rok 2008 jako reálné datum pro pozvánku Chorvatska do NATO. „Je světovým zájmem, aby Chorvatsko vstoupilo do NATO i do EU,“ řekl prezident Bush.

Chorvatsko, Albánie a Makedonie se už dlouhou dobu snaží získat pozvánku do NATO, ale představitelé aliance vyjadřují znepokojení nad tempem reforem a demokratickými standardy v zemích.

Minulý rok zahájilo Chorvatsko přístupová jednání s Evropskou unií a doufá, že by do Unie mohlo vstoupit v roce 2010. Brusel však nabádá Záhřeb, že musí nejdříve vymýtit korupci, reformovat soudnictví a státní správu.

Zdroj: The Washington Post (USA)

Čtěte také:
Chorvatsko chce do NATO v roce 2008
Vstup do NATO je prioritou Makedonie
 

jak natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.