Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Generál Hodges kritizuje cesty lodí ze zemí NATO na Krym

4. března 2019  17:46
Generál Ben Hodges ještě ve službě při kontrole spojeneckých jednotek v Pobaltí | foto: DVIDS

Generál Hodges kritizuje cesty lodí ze zemí NATO na Krym

Cesty komerčních lodí ze zemí Severoatlantické aliance do přístavů na Krymu jsou „neuvěřitelné“, prohlásil bývalý velitel amerických sil v Evropě generál Ben Hodges. „Musíme odmítnout vše, co by mohlo jen vzdáleně vypadat jako, že Západ uznal ruskou suverenitu na Krymu,“ vysvětlil Hodges a upozornil například na Turecko, které tam své lodě posílá.

Hodges se také domnívá, že ukrajinští představitelé nejsou dostatečně znepokojeni válkou na východě země. „Necítím hněv vašich představitelů,“ prohlásil k zadržení ukrajinských námořníků a k tisícům ukrajinských vojáků, kteří padli v Donbasu. Podle generála je též nezbytná transparentnost armádního rozpočtu, aby se k vojákům dostalo nejkvalitnější vybavení.

Kam dál?
Porošenko: Ukrajina posiluje pozice, kde hrozí střet s Ruskem (27.2. 2019)

Zdroj: UNIAN (Ukrajina)

---

Bulharský prezident ujišťuje o loajalitě k NATO

Bulharský prezident Bojko Borisov ujistil o loajalitě Bulharska k Severoatlantické alianci během tiskové konference s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. „Bulharsko není trojský kůň Ruska v NATO, jsme jedním z nejvíce disciplinovaných a loajálních členů Aliance,“ prohlásil Borisov.

„Bulharsko hraje strategickou roli v oblasti Černého moře,“ uvedl Stoltenberg a poděkoval Bulharsku za jeho příspěvek Alianci. Přestože Bulharsko patří k nejchudším členům NATO, splňuje závazek 2 % HDP vydávaných na obranu.

Kam dál?
Generální tajemník NATO navštíví Bulharsko (28.2. 2019)

Zdroj: European Interest (Řecko)

---

Čína plánuje výrazně zvýšit výdaje na obranu

Čína chce výrazně zvýšit výdaje na obranu, aby zajistila vlastní bezpečnost. Země toto navýšení nepovažuje za hrozbu dalším státům a podle mluvčího čínského shromáždění se zavazuje k mírové obranné politice. V minulém roce Čína vydávala na obranu 1,3 % HDP a vláda plánuje v brzké době oznámit nová čísla pro tento rok. Nárůst čínského obranného rozpočtu se od roku 2016 oproti předchozím pěti letem zpomalil.

Prezident Si Ťin-pching chce zvýšit výdaje, aby dokončil modernizaci čínských ozbrojených sil do roku 2035. Do roku 2050 má za cíl vybudovat světovou armádu schopnou vyhrávat války ve všech oblastech.

Kam dál?
Čínská vojenská síla roste, varuje nová zpráva z Pentagonu (16.1. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

USA a Jižní Korea ukončí společná cvičení

Spojené státy a Jižní Korea oznámily, že ukončí každoroční společná cvičení, aby „dosáhly kompletní denuklearizace Korejského poloostrova“. Zároveň Pentagon vydal prohlášení, podle kterého „bude pokračovat úzká koordinace vojenských aktivit USA a Jižní Koreje, která má podpořit diplomatické snahy“.

Rozhodnutí padlo tři dny po setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského lídra Kim Čong-una, na kterém nedošlo k posunu v řešení otázky jaderných zbraní Severní Koreje. Ukončení společných cvičení je chápáno jako gesto dobré vůle v rámci udržení dialogu se Severní Koreou.

Kam dál?
USA a Jižní Korea podepisují dohodu o sdílení výdajů na obranu (12.2. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Vojenští představitelé Ruska a USA se setkají kvůli Sýrii

Nejvyšší představitelé ruské a americké armády se setkají ve Vídni. Šéf sboru amerických náčelníků generál Joseph Dunford a náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov budou diskutovat situaci v Sýrii, kde jsou obě země vojensky zapojeny. Spojené státy však oznámily stažení většiny svých sil.

„Oba vojenští představitelé budou diskutovat o ukončení konfliktu a ruských operacích v Sýrii, také dojde k výměně názorů na stav rusko-amerických vojenských vztahů a současnou bezpečnostní situaci v Evropě,“ prohlásil mluvčí sboru amerických náčelníků. Oba generálové se v minulém roce pravidelně scházeli ve snaze uvolnit napětí a obnovit komunikaci.

Kam dál?
NATO: Největší hrozbou jsou Rusko a teroristické organizace (17.1. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.