natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Stáli jsme před ohnivou stěnou, líčil kapitán nehodu na německé fregatě

    29. června 2018  20:33
    Na palubě německá fregaty třídy F124 Sachsen došlo během cvičení za polárním kruhem k dramaticky vyhlížející nehodě a požáru. Jedna z protiletadlových střel nevylétla z odpalovacího zařízení a shořela v kontejneru. Plavidlo poté doplulo do norského přístavu Harstad.  

    Nehoda na palubě německé fregaty Sachsen | foto: USNI

    K nehodě došlo podle německého námořnictva 21. června při cvičení protivzdušné obrany severně od pobřeží Norska. Standardní protiletadlová střela SM-2 při odpálení nevylétla z odpalovacího zařízení MK. 41 a shořela v kontejneru na palubě.

    „Stáli jsme před zářivou a spalující ohnivou stěnou,“ hlásil podle zprávy německého ministerstva obrany telefonicky kapitán lodi Thomas Hacken.

    Nikdo z posádky nebyl zraněn, dva němečtí námořníci byli pouze otřeseni a v šoku a jsou připraveni se vrátit do služby. Německá fregata Sachsen byla společně s protiponorkovým plavidlem FGS Lübeck na cvičení.

    „Pohon protiletadlové střely shořel krátce po odpálení, aniž by střela opustila odpalovací zařízení. Posádka díky správné a rychlé reakci okamžitě dostala situaci pod kontrolu,“ uvedlo německé námořnictvo ve zprávě o incidentu.

    Na lodi však došlo k viditelným škodám a proto loď odplula do norského přístavu Harstad k vyhodnocení škod a případným nutným opravám. Před vypálením rakety podle námořnictva nic nenasvědčovalo nějakým technickým závadám na odpalovacím zařízení. Jiná střela stejného typu byla předtím zcela bez problémů z fregaty Sachsen vypálena. „Samotná byla byla také technicky zkontrolována a byla v dokonalém stavu,“ konstatovalo německé námořnictvo.

    Plavidlo spolu se „sesterskými“ loděmi Hamburg a Hessen patří mezi relativně nové fregaty německého námořnictva. Ve službě jsou od roku 2004 a mají projít další modernizací. Dostanou výkonnější radary a systémy, které umožní detekovat a sledovat balistické střely mimo atmosféru.

    Po roce 2021 by se s podobnými plavidly nizozemského, dánského a belgického námořnictva měly stát plovoucími senzory pro případ raketového ohrožení Evropy. Německo se tak chce významněji zapojit do protiraketového štítu NATO.

    Vyzbrojená protilodními a protiletadlovými střelami jsou v současnosti vybaveny takzvanými radary SMART L s dosahem až 400 kilometrů pro vzdušné síle. Po modernizaci by měly být radary na fregatách schopné detekovat a sledovat také balistické střely v okruhu dvou tisíc kilometrů a uvidí je také ve vesmíru.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media