Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Francie začala se stahováním z Afghánistánu

19. října 2011  23:41
Franczouzští vojáci v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Francie začala se stahováním z Afghánistánu
Ve středu z Afghánistánu odjelo prvních 200 příslušníků francouzských ozbrojených sil. Začalo tak stahování ohlášené Paříží před třemi měsíci jako součást aliančního plánu na postupnou redukci vojenské přítomnosti v zemi až do roku 2014.

Dalších 200 lidí z francouzského kontingentu by mělo Afghánistán opustit do Vánoc a pro příští rok je plánováno stažení 600 vojáků. Francie má v zemi rozmístěno zhruba 4000 mužů a žen, přičemž většina působí v okrsku Sobi a přilehlé provincii Kapisa.

Čtěte také:
Velitel výcviku je ohledně afghánských sil optimistou
Američané se začali stahovat z Afghánistánu

Zdroj: AFP (Francie) 

---

NATO: Konec operace v Libyi je ‚velmi blízko’
Severoatlantická aliance zvažuje ukončení mise v Libyi, avšak rozhodnutí bude záviset na míře nebezpečí, které pro tamní civilní obyvatelstvo představují síly věrné Muammaru Kaddáfímu. "Jsme velmi blízko konci, ale stále existují hrozby pro civilní obyvatelstvo," uvedla mluvčí NATO Carmen Romero.

Objevily se spekulace, že Severoatlantická rada, nejvyšší orgán NATO, na své schůzce sedmiměsíční kampaň v Libyi ukončí. Nejmenovaný diplomat však deníku Washington Post sdělil, že Francie a Velká Británie trvají na pokračování náletů, dokud nová libyjská vláda neprosadí svou autoritu na celém území státu.

Čtěte také:
Libye: NATO povolilo některé letecké spoje
Proč NATO pokračuje v Libyjské misi

Zdroj: Washington Post (USA) 

---

V afghánsko-pákistánském pohraničí začala protipovstalecká ofenziva
Afghánské a alianční bezpečnostní jednotky zahájily v oblasti afghánsko-pákistánských hranic novou ofenzivu proti povstalecké skupině Hakkání napojené na teroristickou síť al-Káida, informovali američtí vojenští představitelé.

Hakkání údajně představuje nejnebezpečnějšího protivníka vládních a aliančních sil na východě Afghánistánu. Její schopnosti dokazují nedávné útoky v Kábulu, při nichž povstalci pronikli hluboko do zabezpečených částí města.

Do operace s názvem "Knife Edge" (Ostří nože) byly podle dostupných informací nasazeny stovky vojáků s těžkými bitevními vrtulníky. Pohyby oddílů jsou koordinovány s pákistánskou armádou, která má za úkol vytlačit bojovníky z Hakkání na afghánské území, kde budou "obklíčeni, zatčeni, nebo zlikvidováni," tvrdí nejmenovaný zdroj z pákistánské armády.

Zdroj: The Nation (Pákistán) 

---

USA zvou Rusko na test protiraketového štítu
Spojené státy vyzvaly Rusko, aby vlastními radary a pozorovacími zařízeními samo změřilo a analyzovalo test amerického protiraketového štítu. Washington se tak opět snaží přesvědčit Moskvu o tom, že systém pro ni nepředstavuje žádné nebezpečí.

Rusko má při testu samo zjistit, jak výkonné jsou americké rakety, které mají zachytit nepřátelské balistické střely a které hodlá americká administrativa rozmístit po celé Evropě. Štít má být namířen zejména proti zemím, jako je Írán.

Čtěte také:
Rusko navrhuje celoplanetární protiraketovou obranu
Turecko dostane za radar vrtulníky od USA

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO: Ať Srbové odstraní zátarasy v Kosovu
Představitelé kosovských Srbů se sešli k jednání o odstranění silničních zátarasů na severu Kosova. Schůzce předcházelo varování Severoatlantické aliance, která vyzvala k rychlému ukončení blokády s tím, že v případě neuposlechnutí podnikne vlastní kroky.

Silnice na severním cípu země jsou zatarasené téměř tři měsíce. Srbové se tak snaží zabránit kosovským úřadům v získání kontroly nad oblastmi s většinovým podílem srbského obyvatelstva.

Čtěte také:
KFOR odstraní barikády ze silnic, pokud tak neučiní Srbové

Zdroj: AP (USA) 

vtr natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.