Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Francie se obává demonstrací během summitu NATO

24. února 2009  15:57
Francie se obává demonstrací během summitu NATO
Francouzská vláda se začíná mírně obávat demonstrací spojených s pořádáním výročního summitu Severoatlantické aliance ve Štrasburku. Oslavy šedesátého výročí vzniku NATO by se mohly zvrhnout v noční můru strážců pořádku.

Štrasburský spolek proti NATO zvýšil tlak na vládu prostřednictvím městské rady města Štrasburk, která je složená z příslušníků opozičních stran. Odpůrci NATO zaslali starostovi Štrasburku otevřený dopis, ve kterém požadují umožnění uspořádání demonstrace proti NATO přímo v centru města a ne na jeho okraji.

Čtěte také:
Štrasburk se připravuje na summit NATO  

Zdroj: Russia Today (Rusko)  

---

NATO odsoudilo útok v Káhiře
Severoatlantická aliance odsoudila teroristický útok v Káhiře, při kterém zahynul jeden francouzský turista a dvacet dalších lidí bylo zraněno.

„Jménem Severoatlantické aliance tvrdě odsuzuji včerejší teroristický útok v Káhiře. NATO je solidární s egyptským prezidentem Husní Mubarakem a všemi Egypťany. Tento nesmyslný a zbabělý čin nemá ospravedlnění,“ napsal v aliančním vyjádření generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Scheffer také kvůli francouzské oběti atentátu zaslal kondolenci prezidentovi Nicolasi Sarkozymu.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

NATO: Gruzie a Ukrajina ještě musí reformovat
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer zopakoval, že alianční dveře zůstávají Gruzii i Ukrajině otevřené, nicméně zdůraznil, že obě země před sebou mají stále hodně práce. Podle Scheffera by Aliance oběma zemím mohla pomoci s urychlením reforem, které jsou nutné pro jejich budoucí možné členství v NATO, ale prohlásil, že samo členství je ještě daleko.

Scheffer po setkání ministrů obrany členských zemí NATO v polském Krakowě znovu odsoudil ruskou vojenskou intervenci v Gruzii ze srpna loňského roku a vyjádřil znepokojení nad ruskými plány vybudovat vojenské základny v Jižní Osetii a Abcházii.

Čtěte také:
NATO je proti ruským základnám v Gruzii
Ukrajina předloží první národní program pro integraci do NATO

Zdroj: Tehran Times (Írán)  

---

Británie: Alianční spojenci nedělají v Afghánistánu dost
Britští poslanci obvinili ostatní alianční spojence z neschopnosti řádně přispět do války proti terorismu v Afghánistánu. Ministr obrany Velké Británie John Hutton prohlásil, že NATO by v této asijské zemi mělo dělat víc, a opoziční poslanci kritizovali „neutěšený výkon“ ostatních aliančních zemí.

Britská kritika přišla poté, co ministr Hutton vzdal hold britským vojákům zabitým v Afghánistánu. Až dosud v Afghánistánu přišlo o život 145 Britů. Britští zákonodárci jsou velmi znepokojeni skutečností, že alianční země nenesou odpovídající část závazku v bojích v Afghánistánu.

Čtěte také:
Scheffer žádá více Evropanů v Afghánistánu
Británie: Evropští vojáci ISAF „žijí na účet USA“

Zdroj: Scotsman (Velká Británie)

---

Krym zažil demonstraci proti NATO
Ukrajinští političtí a občanští aktivisté uspořádali na Krymu pochod proti východnímu rozšíření Severoatlantické aliance, při kterém spálili její vlajku. Demonstraci uspořádali na Den obránců vlasti před budovou parlamentu v Simferopolu. Tento bývalý sovětský svátek není všemi uznáván, proti jeho oslavám se staví například ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Podle policejních údajů se protestu zúčastnilo kolem 400 lidí.

„V tento slavnostní den chceme ukázat, že jsme rezolutně proti plánům aliančních zemí na rozšíření Aliance dále na východ,“ prohlásil jeden z organizátorů protestní akce Oleg Sljusarenko. Někteří z protestujících nesli transparenty s nápisem „Budoucnost Ukrajiny – unie s Ruskem“.

„Jsme si jistí, že vojáci NATO na Krymu nikdy nebudou a že Sevastopol navždy zůstane hlavní základnou ruské černomořské flotily,“ zdůraznil zástupce mluvčího krymského parlamentu Sergej Cekov.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.