natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Francie se možná vrátí do vojenských struktur NATO

    13. září 2007  18:29

    Francie se možná vrátí do vojenských struktur NATO
    Ač sám sebe označuje za gaullistu, francouzský prezident Nicolas Sarkozy možná zvrátí jedno z nejslavnějších rozhodnutí Charlese de Gaulla, kterým Francie roku 1966 vystoupila z NATO. Možnost návratu Francie otevřel již minulý měsíc ministr obrany Hervé Morin. Výměnou za tento krok by prý Spojené státy měly připustit vznik obranné politiky EU, která by byla napojena na NATO. Francie by také žádala, aby Aliance přehodnotila svou dlouhodobou strategii a organizaci. Sarkozyho koketování s touto alternativou je součástí jeho snahy vylepšit vztahy mezi Francií a USA.

    Někteří vysocí francouzští důstojníci stávající situaci, kdy je Francie členem Aliance, ale nepodílí se na jejím velení, dlouhodobě kritizují. O návrat do velících struktur se pokusil již Sarkozyho předchůdce Jacqes Chirac v roce 1997, ale USA odmítly tehdejší francouzské požadavky.

    Čtěte také:
    NATO „uvítá“ návrat Francie do velení
    Francie chce posílit svou vojenskou roli
    NATO se pře o svou budoucí roli

    Zdroj: The Independent (Velká Británie)

    ---

    Norsko zrušilo alianční cvičení
    Norsko ve snaze snížit svůj finanční deficit omezí aktivitu v rámci NATO. Severská země proto již odřekla svou účast na středomořské protiteroristické operaci Active Endeavour. Norsko zároveň zrušilo plánované cvičení Cold Response, které se mělo odehrát na podzim roku 2008. Otázka Norska se bude probírat na nadcházející konferenci Partnerství pro mír. 

    Čtěte také:
    Norská vláda rozpolcena kvůli Afghánistánu

    Zdroj: Norway Post (Norsko)

    ---

    Austrálie je znepokojena kvůli Afghánistánu
    Nizozemská vláda v současnosti zvažuje svou další účast na alianční misi v Afghánistánu. Australský ministr obrany Brendan Nelson již proto upozornil, že by NATO mělo být schopné nizozemské vojáky v případě potřeby nahradit. Nizozemci totiž mimo jiné brání právě australský vojenský personál. „Pokud by se Nizozemci stáhli, je třeba najít vhodného partnera, který by je nahradil,“ řekl Nelson.

    Ministr dále upozornil, že NATO velí více než dvěma milionům vojáků, ale do Afghánistánu nasadilo pouhých 40 tisíc. „Znepokojuje nás, že ne všechny členské státy NATO naplnily své závazky,“ oznámil Nelson, jehož země se podílí na misi v Afghánistánu ač členem Aliance není. Své připomínky ministr směřoval na francouzského generála Raye Henaulta, člena aliančního velení, který byl v zemi na návštěvě.

    Čtěte také:
    Přítomnost Australanů v Afghánistánu závisí na Holandsku

    Zdroj: The Age (Austrálie)

    ---

    Britové stáhnou část svých vojáků ze SRN
    Británie zveřejnila své rozhodnutí, že do roku 2009 stáhne 3600 svých vojáků, kteří v současnosti působí v Německu. Dalších 15 tisíc Britů ale v zemi zůstane. Německo po desetiletí hrálo klíčovou roli jakožto základna pro britské síly a toto důležité postavení si zachová i nadále, oznámilo ministerstvo ve svém prohlášení.

    Zdroj: Bahrain News Agency (Bahrajn)

    ---

    Srbsko se dále sbližuje s Ruskem
    V Srbsku sílí hlasy volající po bližších politických a ekonomických vazbách na Rusko, což znepokojuje Západ. Někteří se dokonce obávají, že by se Srbsko mohlo vzdát své snahy o vstup do NATO a EU, a místo toho vybudovat režim, který by se inspiroval Putinovým Ruskem. Předák srbských ultranacionalistů, kteří mohou zvítězit v příštích volbách, Tomislav Nikolič, dokonce řekl, že by Srbsko viděl raději jako ruskou provincii, spíše než jako člena EU. Vláda by podle něj měla oživit ideu bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče, aby se Srbsko stalo součástí rusko-běloruské unie. Měl by to být výraz vděku za to, že Rusko bojuje proti nezávislosti Kosova.

    Premiér Vojislav Koštunica, který čím dál tím více tíhne právě k nacionalistům, oznámil, že Bělehrad „ví jak Moskvě poděkovat“ za její podporu ohledně Kosova. Pokud Kosovo získá nezávislost, Srbsko prý do NATO nevstoupí. Koštunica také zvažuje, že by prodal část státního majetku Rusku, mimo jiné státní ropnou společnost nebo národní aerolinky. V případě, že by se trend, podporovaný nacionalisty i premiérem naplnil, Rusko by v Srbsku získalo koridor, kterým by mohlo vyvážet ropu a zemní plyn do západní Evropy.

    Ačkoliv si Rusko a Srbsko, dva pravoslavné slovanské státy byly vždy blízké, Bělehrad nikdy nebyl s Ruskem v žádné vojenské alianci a vždy tíhl spíše k Západu. Proruské směřování současné Koštunicovy vlády bylo zatím blokováno dvěma prozápadními koaličními partnery.

    Čtěte také:
    USA odmítají srbská obvinění
    Neonacisté budou protestovat proti Kosovu

    Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

    egi natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media