natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Formace ruských vojenských letounů vystrašila Pobaltí

    8. listopadu 2011  16:06
    Formace ruských vojenských letounů velmi blízko tří pobaltských republik zalarmovala protivzdušnou ochranu NATO. K neobvyklému počtu ruských strojů musely vystartovat dánské stíhačky, které nebe nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem momentálně střeží.  

    Dánský letoun F-16 | foto: Dánské ministerstvo obrany

    Poplašná siréna k ostrému startu se na litevské letecké základně u Šiauliai, odkud startují pohotovostní stíhačky NATO, ozvala v pondělí hned dvakrát. Poblíž vzdušného prostoru Pobaltí se totiž objevil "neobvyklý" počet ruských vojenských letounů.

    Mise NATO v Pobaltí

    NATO chrání vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska už od jejich vstupu do Aliance v roce 2004. Trojlístek pobaltských zemí totiž nemá vlastní stíhací letectvo. V ochraně se tak střídají ostatní státy NATO. V roce 2009 chránili oblast i čeští letci s letouny Jas-39 Gripen. Šlo o historicky první nasazení českého taktického letectva v zahraničí. Misi nazývanou Air policing by si měli čeští letci zopakovat i příští rok.

    Radary zaznamenaly na nebi celkem čtyři ruské stroje. Jeden špionážní Il-20 letěl z území Ruska do ruské enklávy Kaliningradu. V obráceném směru se zase velmi blízko vzdušného prostoru Pobaltí zjevily dva transportní stroje An-26 a dopravní letoun Tu-134. Ten některé agentury mylně označily za bombardér. Ruské vzdušné síly ale tyto letouny využívají pro výcvik posádek dálkových bombardérů.

    Podle prohlášení litevského ministerstva zahraničí k ruským letounům okamžitě vystartovaly čtyři pohotovostní dánské stíhačky F-16. Ruské stroje letěly nad neutrálními vodami a stíhači je na trase pouze doprovázely.

    Mluvčí ministerstva obrany Ugne Naujokaityte uvedla, že právě kvůli počtu ruských strojů šlo o neobvyklou záležitost. "Intenzita ruských letů podél pobřeží pobaltských států roste. To dokazuje oprávněnost hlídek NATO v oblasti," konstatovala Naujokaityte. Moskva pondělní události zatím nijak nekomentovala.

    Podezřelé lety ruských vojenských strojů u hranic tří bývalých sovětských republik a nynějších členů NATO nicméně nejsou ničím nezvyklým. Loni v říjnu například operovala nedaleko lotyšského vzdušného prostoru mezi městy Ventspils a Liepaja na západním pobřeží země dvojice ruských útočných letounů Su-24 (v kódovém označení NATO "Fencer"). Piloti ruských strojů nekomunikovali s řízením letového provozu a nereagovali na žádné výzvy. Musely k nim proto vystartovat dva pohotovostní americké stíhací letouny.

    Bohaté zkušenosti s podezřelými letouny mají i čeští piloti. Během tříměsíční mise v roce 2009, kdy s gripeny střežili pobaltské republiky, museli čeští stíhači do vzduchu kvůli ruským vojenským letounům hned osmkrát.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media