Fastfoody jsou zpět ...a vojáci budou zase umírat ve frontě na rozmraženou pizzu

22. února 2011  15:05
V první otvírací den se před stánkem řetězce rychlého občerstvení Pizza Hut tvoří dlouhá fronta zákazníků, většinou amerických vojáků. Fastfoody se vracejí na spojenecké základny v Afghánistánu, odkud je před časem vykázal bývalý vrchní velitel spojenců Stanley McChrystal.  
Camp Phoenix v Kábulu je první základnou spojeneckých sil, kam se po čase vrátil jeden z řetězců rychlého občerstvení - americký Pizza Hut. Stánek s výdejním okénkem v lodním kontejneru nezůstane jediný. Na svůj návrat na vojenské základny v Afghánistánu se připravují další sítě jako Burger King nebo Subway.

"Tyto restaurace sem umí přinést chuť domova a dobrý pocit," řekl Rick Mora, hlavní manažer armádní agentury Exchange Services, která takovéto služby pro americké vojáky v misích zajišťuje.

"Jídlo v jídelně je zdarma, ale někdy je potřeba změna a každý miluje pizzu," konstatoval Jess Boysen ze 196. brigády americké Národní gardy.

Fastfoody loni na jaře vykázal z koaličních základen bývalý vrchní velitel spojeneckých sil v Afghánistánu Stanley McChrystal. Spartánský generál a uznávaný velitel amerických speciálních jednotek byl známý asketickým životem. Spal pouze čtyři hodiny denně, udržoval se ve vynikající kondici, jedl jednou za den a přítomnost fastfoodů považoval za zbytečný luxus. Navíc dostupný pouze pro vojáky v relativním bezpečí velkých základen a ne pro ty v první linii.

Proslulá je jeho údajná věta, která dlouho kolovala mezi americkými důstojníky, že "nechce být prvním generálem, který bude muset říci truchlící matce, že její syn zemřel ve frontě na rozmraženou pizzu".

Zásobování velkých základen jako Bagram nebo Kandahár "luxusním zbožím" podle něj ztěžovalo přepravu munice, jídla a pitné vody do předsunutých základen, kde vojáci bojovali každý den. "Tohle je válečná zóna a žádný zábavní park," obhajoval tehdy rozhodnutí na armádním blogu McChrystalův pobočník Michael T. Hall.

Když McChrystala loni v červnu americký prezident odvolal za jeho kritické posměšky na adresu členů americké vlády, nově jmenovaný velitel David Petraeus "fastfoodový zákaz" zrušil.

Armádě však trvalo několik měsíců, než řetězce do Afghánistánu znovu nalákala.

I když, že by se ze základen stáhly všechny, není úplně pravda. Zůstat například mohly stánky sítě TGI Friday's a KFC na letišti v Kandaháru, protože je provozovaly afghánské firmy a s jejich uzavřením by přišlo až příliš mnoho místních lidí o práci.

Podobně zůstaly v Kandaháru otevřeny také například italské stánky se zmrzlinou a pizzou nebo prodejna kanadského výrobce koblih Tim Hortons.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.