V extrémním závodě budou vojáci zdolávat horský ledopád

15. ledna 2016  16:34
Unikátní horský ledopád bude jednou z překážek, kterou budou muset zdolat účastníci extrémního armádního závodu Winter Survival. Ten odstartuje koncem ledna a závodníci v něm budou muset urazit desítky kilometrů napříč Jeseníky s veškerou výbavou pro přežití na zádech.  
Extrémní armádní závod Winter Survival | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Extrémní armádní závod Winter Survival Extrémní armádní závod Winter Survival Extrémní armádní závod Winter Survival Extrémní armádní závod Winter Survival Extrémní armádní závod Winter Survival Extrémní armádní závod Winter Survival Extrémní armádní závod Winter Survival Extrémní armádní závod Winter Survival Závěrečný skicross extrémního armádního závodu Winter Survival v Jeseníkách

Na start letošního ročníku Winter Survival se v Jeseníkách postaví osmnáct tříčlenných týmů z nejrůznějších domácích i zahraničních jednotek včetně těch, které se na přežití a boj v horských podmínkách přímo specializují.

Z Německa přijede družstvo z 231. praporu horských myslivců z Bad Reichenhallu a z Rakouska zase 6. horská brigáda v Absamu. Premiérový pak bude závod pro speciální jednotku ze 132. horského pluku Bohinjska Bela ze Slovinska.

Nejlepší z nejlepších

Loňský ročník podruhé v řadě vyhrálo družstvo 7. mechanizované brigády ve složení Milan Wurst, Ivo Vrba (73. tankový prapor z Přáslavic) a Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice). Všichni už patří mezi zkušené účastníky klání. Dva předchozí ročníky za sebou zase vyhráli vojáci z muniční základny z Týniště nad Orlicí. V letech 2009 a 2010 kralovalo družstvo pořádající Univerzity obrany v Brně. Skutečnými králi celé historie závodu jsou rakouští vojáci ze školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu. Těm se podařilo vyhrát čtyřikrát po sobě v letech 2004 až 2007.

„Bohužel se na poslední chvíli omluvil tým belgických výsadkářů kvůli operačnímu nasazení v souvislosti s protiteroristickými opatřeními po útocích v Paříži,“ uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která extrémní závod každoročně v Jeseníkách pořádá.

Tříčlenné vojenské týmy budou muset během čtyř dnů od 25. do 28. ledna urazit až sto kilometrů napříč horskou přírodou, zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněné a splnit také řadu záludných úkolů. Dvě noci stráví venku.

Po několika letech budou závodníci také opět zdolávat horský ledopád. Zajímavým úkolem bude podle Pazdery také vyhledávání osoby v lavině nebo pomoc zraněným po výbuchu granátu v budově. „V jedné z etap mají závodníci absolvovat obří slalom se skokem na sjezdovce. O disciplíně se ale ještě rozhodne vzhledem k aktuálním sněhovým podmínkám,“ konstatoval Pazdera.

Právě slabá sněhová pokrývka dělá organizátorům starosti. Ve vrcholových partiích leží zatím jen zhruba 45 centimetrů sněhu. „Modlíme se, ať připadne více. Úpravy závodu by ale v případě nedostatku sněhu byly jen minimální,“ uvedl Pazdera.

Obecně ale podle něj platí, že méně sněhu dělá ze závodu ještě náročnější klání. Soutěžící totiž místo relativního odpočinku při sjezdech do údolí musí po svých s lyžemi připnutými na batozích.

Tradiční soutěž Winter Survival simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu a od závodníků vyžaduje vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností, stejně jako týmovou spolupráci.

Na světě sice existuje celá řada dalších závodů s nálepkou extrémní a mnohdy vypadají i daleko „drsněji“, jenže žádný z nich není určen primárně pro vojenské týmy. Navíc žádný z nich není tak komplexní.

Důmyslně připravené disciplíny na trase včetně rozličných skoků na laně ze skal nutí závodníky hledat vlastní řešení, vystačit si pouze s vlastními silami a s výstrojí, kterou si nesou na zádech.

Fotografie

Extrémní armádní závod Winter Survival
Extrémní armádní závod Winter Survival
Extrémní armádní závod Winter Survival
Extrémní armádní závod Winter Survival

Každý rok se snaží udělat organizátoři závod jiný. Tvrdší a hlavně originálnější. Soutěžní disciplíny zveřejní až pár dní před startem, aby se na ně závodníci nemohli předem připravit. „I letos máme pro účastníky překvapení,“ naznačil Pazdera.

Závodníci nikdy nenarazí na stejnou disciplínu dva roky po sobě. Jestliže jeden rok musí překonat strach a skočit volným pádem do sítě v propasti, napřesrok je potrápí provazový most vysoko v korunách stromů, spouštění jednoho člena týmu v nosítkách z vrcholku skály nebo záchrana živého figuranta z metrové sněhové hrobky.

Vyhrává ten, kdo za všechny etapy získá nejvíce bodů. A boduje se vše - od dosažených časů za celé dny až po splnění jednotlivých disciplín a projití všech kontrolních bodů na trase.

Pro povolení závodu museli organizátoři letos nově jednat také s představiteli církve, která v rámci restitucí získala zpět rozsáhlé lesy, přes které trasa závodu vede. „Byla to ale velmi vstřícná jednání,“ dodal Pazdera.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.