Extrémní závod vyhráli opět Rakušané

2. února 2006  18:23
Extrémní armádní závod Winter Survival, který celý týden probíhal v Jeseníkách, opět vyhráli Rakušané ze Školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu. Během celého závodu neměli konkurenci a zvítězili potřetí v řadě.  

"Máme výhodu, že takové věci děláme prakticky celý rok. Díky dobrému počasí byl závod jednodušší než předchozí ročníky," řekl pro natoaktual.cz šéf rakouského týmu Christian Jud.

Závod je podle něj naprosto unikátní v délce trvání a kvůli obrovské škále úkolů, které závodníci musí splnit.

"Každý závod má svoje zvláštnosti. Stokrát můžete jít stejnou cestou někam do hor, ale vždy vás může něco překvapit. Každé vítězství jsme si proto museli tvrdě vybojovat," dodal Jud s tím, že příští rok chce na Winter Survival vyslat zcela nové družstvo.

Na druhém místě s výraznou bodovou ztrátou za prvními Rakušany skončilo družstvo z Vojenské akademie ve Vyškově. Třetí skončil tým z 15. ženijní záchranné brigády v Bechyni.

Extrémní závod nakonec dokončilo jen deset z původních osmnácti družstev. Většinu vyřadilo  vyčerpání nebo zdravotní potíže během nejnáročnější dvoudenní etapy, kdy závodníci museli urazit šedesát kilometrů nehostinnou zimní přírodou s veškerou výbavou na zádech a splnit řadu obtížných úkolů.

"V závodě jde jak o předvedení naučeného, tak o umění improvizovat. To ovšem neznamená, že závodník nemůže některé činnosti natrénovat," konstatoval ředitel závodu Miroslav Štípek.

"Neustále se zvyšuje počet lidí, kteří chtějí tento typ armádního sportu dělat," poznamenal náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Ten v pátek předá vítězům ceny.

Štefka připomněl, že letos se mezi závodníky objevily poprvé i dvě ženy. Pořadatelé proto podle něj v příštích ročnících musí se zájmem žen počítat.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.