Extrémní závod letos „pokazí“ nedostatek sněhu

10. ledna 2007  9:24
Teplá zima dělá starosti organizátorům armádního závodu v přežití, který se má koncem ledna uskutečnit v okolí Pradědu. Na nejvyšším jesenickém vrcholu leží zhruba jen dvacet centimetrů sněhu.  

"Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se koncem ledna objevila v Jeseníkách dostatečná sněhová nadílka," řekl natoaktual.cz mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která extrémní závod v přežití každoročně pořádá.

I v případě nepříznivých sněhových podmínek ale podle něj start závodu ohrožen nebude. "Na první a poslední soutěžní den, kdy se mají uskutečnit sjezdové a běžecké disciplíny, máme připraven náhradní program," konstatoval Pazdera.

Závodníky by tak čekaly další úkoly spojené s přežitím v horském terénu.

Šedesát kilometrů horským terénem
Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev se v Jeseníkách uskuteční už potřinácté. Organizátoři i účastníci tvrdí, že nemá kvůli své náročnosti ve světě obdoby.

Mezinárodní armádní týmy změří od 28. ledna do 2. února v okolí Pradědu své síly a schopnost přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed přírody.

Jednadvacet družstev bude soutěžit v lyžování, navigaci v zimní krajině, orientačním běhu, horolezectví, transportu raněného i v přežití ve volné přírodě.

Vrcholem závodu a zároveň tradičně nejtěžší částí bude dvoudenní vytrvalostní etapa. Její součástí je překonávání skalní stěny, řeky a přenocování v zimní přírodě. Šedesát kilometrů horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech.

"Pro zimní přesun na mnohakilometrové trase je lepší pohyb na skialpových lyžích, na nich si přece jen při sjezdech vojáci mají možnost na okamžik odpočinout. Přesun za deště a v blátě bude proto obtížnější," uvedl Pazdera.

Na startu extrémního závodu se podle něj objeví 17 domácích týmů z nejrůznějších jednotek české armády a čtyři zahraniční družstva. Dva týmy přicestují ze Slovenska, po jednom z Německa a Rakouska.

Právě rakouský tým z armádní školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu bude patřit k favoritům. Družstvo totiž vyhrálo poslední tři ročníky. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.