Extrémní vojenský závod pokračuje královskou etapou

29. ledna 2008  16:26
Extrémní armádní závod Winter Survival, který začal o víkendu v Jeseníkách, pokračuje královskou dvoudenní etapou. Během ní musejí závodníci urazit přes padesát kilometrů horským terénem a splnit obtížné úkoly.  

Závodníci vyrazili na trať po sedmé ráno a během dne urazili přes 25 kilometrů náročným horským terénem.

Na trase museli splnit několik úkolů. Mezi nejtěžší a zároveň nejatraktivnější patřila disciplína nazvaná příznačně "Touch of Nowhere" (Dotek prázdnoty). Vojáci museli nejprve vyšplhat na skalní masiv a z něj pak skočit do zhruba patnáctimetrové hloubky dolů do údolí a zachytit přitom pouzdro s postupovou indicií.

"Nesmíte se prostě dívat dolů, dodat si odvahu a skočit," komentoval svůj úspěšný skok jeden ze závodníků.

V podvečer by soutěžní týmy dorazily do cíle první části této dvoudenní etapy, která je právem považována za nejtěžší část závodu. Během této etapy odstupuje pravidelně kvůli vyčerpání nebo zraněním hned několik týmů.

Jako první se v cíli objevil tým z 22. základny taktického letectva v Čáslavi. Jako druhé přispěchalo družstvo pilotů z Univerzity obrany v Brně a třetí v cíli byl A tým chrudimských výsadkářů.

Dlouhé přesuny divokou přírodou komplikuje nedostatek sněhu v údolích a občasný déšť. Závodníci tak místo lyží musejí pěšky. Noci pak zase provázejí mrazy.

Dnešní noc stráví závodníci venku. Organizátoři letos zakázali používání stanů. Účastníci si mohou vybudovat pouze improvizované přístřešky. Ráno je pak čeká dalších 25 kilometrů jesenickými horami.

V extrémním klání pokračuje jen 18 z původních 19 družstev. Ze závodu již po prvním dni odstoupil B tým výsadkářů z Chrudimi. Jeden z členů týmu během úvodních sjezdů upadl a poranil si ruku.

"Pondělní etapu družstvo dokončilo. Večer si ale závodník stěžoval na bolesti a tým ze závodu odstoupil," konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.