Extrémní armádní závod opět zlákal rakouské horaly

18. ledna 2006  9:27
V Jeseníkách vrcholí přípravy na každoroční extrémní armádní závod Winter Survival. Do týdenní soutěže, která podle pořadatelů nemá co do náročnosti nikde ve světě obdoby, se hlásí dvacítka družstev z pěti zemí.  

Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev bude letos už podvanácté.

V okolí nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu změří od 29. ledna do 3. února armádní týmy své síly v dovednostech, jak přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed přírody.

"Tento ojedinělý závod je v podmínkách české armády nejnáročnější sportovní soutěží, která zahrnuje adrenalinové outdoorové disciplíny sportovního charakteru a aktivity podobné bojovým činnostem malých skupin v zasněženém horském terénu," popsal závod mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obraně v Brně, která závod připravuje.

Do extrémního závodu se opět přihlásil i tým z armádní školy horských vůdců a záchranářů v rakouském Saalfeldenu, který dokázal náročnou soutěž v posledních dvou letech vyhrát. Podle Pazdery budou i letos patřit k favoritům. "Určitě budou chtít vyhrát potřetí za sebou," řekl Pazdera.

Vytrvalostní soutěže se zúčastní dvacet týmů. Kromě Rakušanů už přislíbily účast i dva týmy ze Slovenska. "Jednáme ještě s družstvy Německa a Belgie," konstatoval Pazdera.

V těchto dnech v Jeseníkách vrcholí přípravy závodu. Pořadatelé z Katedry tělesné výchovy Fakulty vojenských technologií Univerzity v Brně dokončili trasy jednotlivých etap.

Na týmy čekají obtížné sněhové podmínky, ledový vítr, mnohakilometrové přesuny divokou přírodou, plnění nejrůznějších technicky náročných disciplín, nesnadná orientace v mlze i nesená zátěž v podobě výstroje, kterou si celou dobu musí závodníci nést.

"Je to obrovská zkouška vůle, fyzické a duševní připravenosti," uvedl mluvčí závodu Pazdera. Vrcholem je tradiční dvoudenní etapa, během které musí závodníci urazit nehostinným terénem šedesát kilometrů na lyžích nebo sněžnicích. Musejí zdolat horolezecké úkoly, překonávat vodní toky a skalní útvary, střílet, zdolat ledopád či přespat ve volné přírodě.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.