natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Export F-22: Obtížné rozhodování

    29. května 2006  8:36
    Americká vláda, letectvo a zbrojní průmysl stojí před zásadním rozhodnutím: Exportovat, či neexportovat supermoderní stíhací letoun F-22 Raptor? Vývoz by na jednu stranu znamenal uhrazení značné části enormních vývojových a výrobních nákladů, avšak současně by přinesl riziko proliferace vyspělých technologií, díky nimž dnes F-22 představuje absolutní světovou špičku v oboru stíhacích letadel.  

    Stíhačka za čtvrt miliardy
    První jednotka amerického letectva s letouny Boeing/Lockheed Martin F-22A Raptor dosáhla bojeschopnosti 15. prosince 2005. Raptor je od té doby jednoznačně nejvýkonnějším stíhacím letounem světa a výrazně překonává všechny americké i ruské stroje, které jsou k dispozici. Je zatím jediným stíhacím letounem 5. generace zařazeným ve službě. Ruský letoun 5. generace Suchoj T-50 PAK FA (I-21) vstoupí do výzbroje až po roce 2012.

    Mimořádná bojová účinnost letounu F-22 ale není právě z nejlevnějších. V současné době už výrobní cena překračuje 150 milionů dolarů, takže F-22 je nejdražší stíhací letadlo všech dob. Je však prakticky jisté, že cena ještě značně poroste. Většina odhadů průměrné ceny sériového kusu se pohybuje okolo 250 milionů dolarů a možná se vyšplhá přes závratných 300 milionů. Na tom se ale podepisují i nízké předpokládané počty F-22.

    Když v roce 1981 vývoj nové stíhačky začínal, US Air Force počítalo s celkem 750 kusy. Ale jak postupně narůstaly odhady cen, plánovaný objem objednávek klesal, až se nakonec dostal na aktuální počet 178 strojů. Představitelé letectva sice usilují o finance na opětovné zvýšení tohoto počtu o dalších 100 nebo 200 kusů, ale zatím se jim příliš nedaří. Rozpočet Pentagonu je totiž kvůli konfliktu v Iráku napjatý a v minulosti se dokonce objevovaly úvahy o možném zrušení celého projektu F-22.

    Exportovat... ale kam?
    Pokud nelze získat objednávky doma, je nutné začít nabízet produkt v zahraničí. To je ovšem v případě F-22 vlastně novinka, protože s jeho exportem se původně vůbec nepočítalo. USA si chtěly svůj nejlepší letoun dobře chránit a jako typ vhodný pro export vytvořili jednodušší, méně pokročilý a levnější F-35 Joint Strike Fighter. Rostoucí náklady na vývoj a výrobu však způsobily, že debaty o možnosti vývozu F-22 do zahraničí byly obnoveny.

    Export F-22 je však nanejvýš kontroverzní téma, protože je otázkou, kdo si může takový stroj dovolit a komu jej lze poskytnout. Přestože vývoz může přispět k velkému snížení jednotkové ceny, těžko se dá očekávat, že F-22 by mohl být na prodej za méně než dnešních 150 milionů dolarů. Taková částka jej dělá dostupným jen pro nejvyspělejší a nejbohatší země světa. Dále je zřejmé, že i řada bohatých zemí by pro Raptor prostě nenašla použití. Američany ale daleko více trápí fakt, že export F-22 znamená velké riziko proliferace pokročilých technologií. Jeho radiolokátor a další senzory, systémy elektronického boje, navigační a komunikační systémy, palubní počítače, software, přístroje v kokpitu či technologie obtížné zjistitelnosti představují špičková zařízení a podléhají přísnému utajení. Není tedy překvapující, že se o ně USA příliš nechtějí dělit, a to ani se svými spojenci.

    Je prakticky vyloučeno, že by F-22 našel zákazníky v Evropě. Evropský trh bojových letadel je nasycen díky domácím stíhačkám Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale a JAS-39 Gripen a díky mezinárodnímu projektu Joint Strike Fighter. Na seznamu potenciálních uživatelů F-22 se nejčastěji objevují dvě asijské země, Japonsko a Izrael. Obě už oficiálně vyjádřily zájem o F-22, ale obě dvě zároveň představují určité riziko.

    Nespolehliví spojenci
    Japonsko je sice politickým a vojenským spojencem USA, ale jeho „obchodní války“ s USA mu na důvěryhodnosti příliš nepřidávají. Řada amerických politiků stále vnímá Japonsko jako potenciálního soupeře USA a ještě koncem 90. let se objevovaly naprosto vážně míněné vize remilitarizovaného Japonska, které usiluje o úplné ovládnutí jihovýchodní Asie a Tichomoří. Je známo také nemálo případů, kdy se Japonsko podílelo na předání amerických technologií třetím zemím. Riziko proliferace se ještě více zdůrazňuje v případě Izraele, a to zejména pro jeho těsné vztahy s Čínou. USA už kvůli tomu vyloučily Izrael z účasti na méně pokročilém projektu F-35, takže přístup k F-22 se zatím zdá nepravděpodobný.

    Nejnověji se objevil zájem ze strany Austrálie. Opoziční Labouristická strana navrhla vládě zrušit nebo odložit nákup F-35 JSF a uvažovat o pořízení F-22. Kromě vyšších výkonů hraje významnou roli také fakt, že F-22 by byly k dispozici mnohem dříve, protože s F-35 mohou Australané počítat nejdříve v roce 2012. Navíc existuje riziko, že cena F-35 značně vzroste a nebude úměrná jeho výkonům.

    Podle posledních informací se zdá, že F-22 se přece jen exportovat bude. Firmy Lockheed a Boeing údajně zahájily vývoj jednodušší, pro export určené verze F-22, která bude vybavena méně pokročilými elektronickými systémy a bude i „méně neviditelná“. Zahraniční zákazník bude mít možnost vybavit F-22 některými systémy vlastní výroby, což určitě uvítá především Japonsko, které často „japanizuje“ zakoupenou zahraniční techniku. „Exportní F-22“ by měl být k dispozici do roku 2010. Je tedy možné, že počátkem příštího desetiletí vstoupí na trh se zbraněmi první stíhačka 5. generace.

    Lukáš Visingr
    autor je spolupracovníkem redakce
    Armádního technického magazínu

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media