natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Experti: Základna USA nezvýší bezpečnostní rizika

    24. ledna 2007  13:24
    Případné umístění části amerického protiraketového systému na českém území nepřinese podle expertů žádné výrazné zvýšení bezpečnostních hrozeb. Odborníci zároveň soudí, že souhlas s umístěním základny by Česko nemělo podmiňovat například zrušením vízové povinnosti.  

    Protiraketový radar

    Libor Frank, bezpečnostní expert z Univerzity obrany v Brně
    Důvod výběru umístění části protiraketového systému v České republice je vyloženě geografický. Vzhledem k fungování systému je umístění základny v tomto regionu logické.

    Jednání mohou trvat velmi dlouho, i když existuje plán dobudování systému v horizontu několika let. Čeká nás však ještě poměrně důležitá debata, ať už politická nebo mezi veřejností o samotném umístění základny.

    Myslím proto, že nelze očekávat jednoznačné ano v průběhu letošního roku. Ta konkrétní oficiální nabídka ze strany USA vzešla po několikaměsíčním vzájemném sondování.

    Náš souhlas bychom ale neměli podmiňovat některými věčnými tématy ve vztazích s USA, například zrušením vízové povinnosti. Umístěním základny jednoznačně vzroste důležitost České republiky v očích Spojených států.

    Štefan Füle, český velvyslanec při NATO
    Umístění protiraketového systému na území Česka nelze považovat za bezpečnostní riziko. Naopak jde o snížení hrozeb jak pro USA, tak pro nás a evropské spojence. Vyměňovat garance bezpečnosti za něco, co není bezpečnostní otázkou, mi nepřijde zrovna nejvhodnější.

    Možné umístění části amerického protiraketového systému povede k dalšímu rozšíření spolupráce mezi Spojenými státy a Českou republikou na bezpečnostním poli.

    Zahájením rozhovorů o umístění americké základny v České republice byl učiněn krok k propojení amerického systému s uvažovaným protiraketovým systémem NATO. Americký systém by měl tvořit pilíř budoucí protiraketové obrany NATO.

    Petr Kratochvíl, Ústav mezinárodních vztahů
    Umístění základny by Česká republika neměla přímo podmiňovat politickými obchody. Na druhé straně ale umístění základny může mít v budoucnu pozitivní dopad na jednání například právě o zrušení vízové povinnosti.

    Vybudování části protiraketového systému na našem území se může jevit jako bezpečnostní riziko, ale jako únosné riziko, zvláště v případě, že bude americký systém v budoucnu propojen s uvažovaným systémem protiraketové obrany NATO.

    Budeme se podílet na společné obraně. Česká republika by neměla hrát roli černého pasažéra a nechat se jen bránit.

    Petr Suchý, politolog a odborník na jaderné zbraně a protiraketové systémy z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně
    Nelze odhadnout, jak dlouho jednání s americkou stranou potrvají. Je však žádoucí, aby jasné slovo padlo co nejrychleji. Jsem přesvědčen, že je to otázka několika týdnů a zároveň odmítám, aby se o otázkách bezpečnosti obecně rozhodovalo v referendu. Konečné slovo by tedy měl říci parlament.

    USA mají eminentní zájem o seriózní spolupráci. Nejde o žádný diktát, proto není na místě srovnávání s dobou sovětské okupace. Takováto nabídka zasluhuje maximální pozornost politiků a odborníků na danou problematiku.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media