Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Experti: Turecká role v boji NATO proti IS bude spíše symbolická

9. září 2014  16:19
Turecká armáda (ilustrační foto)
Turecká armáda. Ilustrační foto. | foto: Turkish General Staff

Experti: Turecká role v boji NATO proti IS bude spíše symbolická

Ačkoli je Turecko velmi důležitým aktérem v regionu Blízkého východu a významným spojencem USA, odborníci se domnívají, že v boji proti Islámskému státu (IS, ISIS) bude hrát spíše pasivní roli. Důvodem má být jeho citlivá politická situace. Bojem proti IS by Ankara ohrozila svou zahraniční politiku, turecké občany a navíc by pomohla syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, jehož kroky Turecko rezolutně odsoudilo.

„Turecko se bude soustředit na zvládnutí situace na svých hranicích, péči o uprchlíky a nikoli na posílení Asada v Sýrii, protože je mnohem více znepokojeno Asadovou vládou v Sýrii nežli IS,“ myslí si Kori Schake z Hoover Institute.

Ahmet Davutoglu jakožto ministr zahraničí v roce 2009 začal s aplikací zahraniční politiky, kterou sám nazval „žádné problémy se sousedy“. Doufal, že tímto krokem dojde k růstu exportu, odstranění vízových kontrol a sblížení sousedních arabských států. Dnes Davutoglu v roli premiéra nechce riskovat zapletení do konfliktů v regionu, aby jeho země nemusela čelit potenciálním útokům ze strany strategicky rozmístěných nepřátel.

Kam dál?
USA a další členové NATO zakročí proti Islámskému státu (8.9. 2014)

Zdroj: International Business Times (USA)

---

Rusko a Estonsko se obviňují kvůli zajetí příslušníka estonských bezpečnostních složek

Na hranici mezi Ruskem a Estonskem došlo k zajetí příslušníka estonských bezpečnostních složek. Podle estonské strany byl unesen z území Estonska. „Máme důkaz, že v době incidentu byl na území Estonska,“ uvedl mluvčí estonské policie s tím, že při únosu byl použit nejméně jeden slzný granát a došlo k přerušení signálu komunikačních přístrojů. Podle Moskvy byl Eston Kohver na tajné misi a byl zadržen na ruském území.

Ruská strana zatím neuvedla, kde se zadržený nachází, a nedovolila, aby byl navštíven estonským konzulem v Moskvě. Podle ruské bezpečnostní služby (FSB) měl u sebe Kohver v době zadržení pistoli, 5 000 eur v hotovosti a odposlouchávací zařízení.

Kam dál?
Obama v Tallinnu: S NATO nezávislost už neztratíte (4.9. 2014)

Zdroj: Businessweek (USA), BBC (Velká Británie)

---

EU přitvrdila sankce vůči Rusku, Ukrajina a USA zahájily společné námořní cvičení

Evropská unie přijala tvrdší sankce vůči Moskvě kvůli údajné neustávající destabilizaci východní Ukrajiny ze strany Ruska. Oznámil to předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Nová opatření vejdou v platnost během několika dní. „V závislosti na situaci je EU připravena přehodnotit sjednané sankce jako celek nebo po částech,“ stojí v dokumentu. Nové sankce se týkají ruských energetických firem Rosneft, Gazpromneft a Transneft stejně jako dalších firem, které mají roční obrat více než 27 miliard dolarů.

Ukrajinské a americké námořní síly mezitím v Černém moři odstartovaly námořní cvičení Sea Breeze 2014. Cílem tohoto cvičení je podle mluvčího ukrajinské Rady pro národní bezpečnost zavedení bezpečné zóny v teritoriu nebezpečném pro lodě. Kromě Ukrajiny a USA se cvičení účastní také Španělsko, Kanada, Rumunsko a Turecko. Gruzie, Norsko, Švédsko a Francie vyslaly na cvičení své pozorovatele.

Kam dál?
Moskva varovala Ukrajinu před integrací do NATO a odstartovala vojenské cvičení (5.9. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko), RT (Rusko)

---

Visegrádská čtyřka je nejednotná v postoji k Moskvě

Některé členské země NATO ze střední a východní Evropy zastávají vůči Rusku z hlediska Severoatlantické aliance nečekaný postoj. Ruskem se totiž podle všeho necítí ohroženy ani po intervenci Moskvy na východní Ukrajině. Ukrajinská krize tak dokázala rozdělit země Visegrádské čtyřky od Polska, které bije na poplach, po Maďarsko, které se svým přátelstvím s Kremlem netají. Kroky Budapeště, Bratislavy a Prahy jsou tak v době, kdy EU usiluje o zavedení dalších sankcí vůči Rusku, řízeny především ekonomickými zájmy.

Zvýšená ekonomická spolupráce regionu s Ruskem od devadesátých let minulého století „oslabila strategické myšlení v těchto státech“, tvrdí Marian Majer z bratislavského think tanku CEPI.

Kam dál?
Rasmussen na summitu NATO: Putin chce zónu ruského vlivu a příměří ho nezajímá (5.9. 2014)

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

---

Cameron: Británie bude mít k dispozici dvě letadlové lodě

Královské námořnictvo Velké Británie bude mít k dispozici také druhou letadlovou loď s názvem Princ of Wales. Informaci oznámil britský premiér David Cameron. Současná vláda přitom dříve uvedla, že plánuje druhé plavidlo zakonzervovat nebo prodat kvůli vysokým nákladům, které provoz dvou letadlových lodí vyžaduje.

Otázkou však zůstává, kolik bojových letounů F-35B na nich bude připraveno k použití. Objednávka prvních čtrnácti bitevníků, které mají mít k dispozici nejen královské námořnictvo, ale i britské královské letectvo, totiž zatím nebyla podána.

Kam dál?
Summit NATO: Británie podepíše smlouvu na obrněná vozidla za 3,5 miliardy liber (3.9. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

koc; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.