natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Expert: Češi mohou výrazně přispět k obraně NATO

    28. dubna 2008  16:10
    Americký záměr postavit na území České republiky má jednoznačnou podporu NATO a celý projekt je jedinečnou příležitostí, jak může Česko přispět k obraně spojenců. V exkluzivním rozhovoru pro natoaktual.cz to tvrdí americký expert Jack Crouch, bývalý prezidentův poradce a hlavní poradce ministra obrany USA pro protiraketovou obranu.  

    V Praze se bude zítra konat odborná mezinárodní konference na téma nových bezpečnostních hrozeb a jedním z pozvaných je i americký expert Jack Crouch, který do léta 2007 působil na vysokých postech v rámci americké administrativy a byl jedním z prvních, kteří už v roce 2003 kontaktovali Česko a sondovali možnosti spolupráce na projektu protiraketové obrany USA. Zanedlouho by o tom, zda-li se země k projektu připojí, měl hlasovat parlament, nedávno byl americký radar tématem i na summitu NATO v Bukurešti.

    Jak chápete výsledek summitu NATO v Bukurešti – jde o jednoznačnou podporu Severoatlantické aliance americkému projektu na rozšíření protiraketové obrany do Evropy? Překvapila vás nakonec ta podpora všech zemí?
    Co bylo na tomto summitu hlavně zajímavé, byl fakt, že na rozdíl od předchozích summitů nebyly všechny otázky rozhodnuty předem. To je sice vždy noční můrou pro byrokraty, ale naopak je to vzrušující pro představitele států. Jednou z takových věcí byla protiraketová obrana. Podle mě v momentě, kdy se k šéfům států tento návrh dostal a prostudovali jej, tak prostě řekli „Tohle je velice dobrý nápad“. Neříkám tím, že neexistovaly rozdílné pohledy, ale jak ta otázka v rámci jednotlivých vlád šla výše a výše, začal převažovat názor, že jde o věc, na níž by se NATO mělo shodnout, spíš než se o ní hádat. Druhou věcí je, že existovala silná dvoustranná podpora tomuto projektu, tedy mezi USA a spojenci. Tu podporu nenajdeme u všech zemí, ale u dostatečného množství. Roli hrálo také silné odhodlání české a polské vlády, což věci rovněž pomohlo. Čili nakonec mě ta alianční podpora nepřekvapila.

    Podpořilo tedy ve výsledku NATO tento americký projekt?
    Ano, myslím, že šlo o jednoznačnou podporu.

    O smlouvách s USA by měl brzy hlasovat parlament. Co byste odpověděl poslanci na otázku, proč by pro americký radar měl zvednout svou ruku?
    I kdybyste nesouhlasil s tím, že existují hrozby, které jsou podle mě v případě balistických raket velmi jasné a navíc zesilují, tak zbývá to, co jsme se za posledních deset let naučili, totiž že bezpečnostní prostředí nelze předvídat. A tak to nejlepší, co můžeme udělat, je vyvinout technologie a struktury, které budou připraveny. Smlouva mezi ČR a USA nejen zintenzívní bezpečnostní spolupráci mezi USA a Evropou, ale dá nám možnost být připraveni i v případě, že se bezpečnostní prostředí dramaticky změní k horšímu. Je na vás, na jaké straně chcete být.

    Pokud Česko na spolupráci s USA v této oblasti přistoupí, stane se pro USA jen jednou z dalších zemí, s níž Američané na protiraketové obraně spolupracují, nebo jde v tomto, užší druh spolupráce?
    Američané kvůli své pozici tuto otázku dostávají poměrně často, ve smyslu „koho máte radši“ a na to není možné odpovědět. Ale myslím, že se ptáte správně -  povaha tohoto projektu je jiná. Za prvé, většina té spolupráce s jinými zeměmi běží na mnohonárodním základě, i v rámci NATO. Zde jde o dvoustranný, nebo s Polskem o trojstranný projekt, který nicméně má podporu NATO a v budoucnu by se mohl stát širším aliančním projektem. Takže tato dvoustrannost nás nyní podle mě odlišuje od těch projektů, které běží v NATO. V rámci projektu budeme vzájemně sdílet informace a nápady, vzájemně spolupracovat - to jednoznačně prohloubí naše obranné vztahy.

    Jak si představit tu spolupráci, jde-li o protiraketové technologie? V čem by mohlo jít o přínos pro Česko?
    Protiraketová obrana je průlomový projekt, do něhož vkládáme ty nejlepší technologie, které máme. Součástí vzájemných dohod je tuším i spolupráce při stavbě a provozu radarové stanice, což je příležitost pro technologickou spolupráci, kde se obě strany, ale hlavně Češi, budou moci mnohé naučit a posléze to sami využít – máte zde silný elektronický průmysl a  obranný průmysl, ty by z toho výhledově mohly těžit. Pro Českou republiku ale vidím ještě jeden významný přínos, a tím je obrovská příležitost podílet se na projektu, který výrazně přispěje k obraně spojenců NATO a ochraně velké většiny evropského kontinentu před novými hrozbami.

    Co si dále můžeme představit pod prohloubením obranné spolupráce?
    Důležitá tu samozřejmě bude i ta každodenní spolupráce Čechů a Američanů. Uvědomuji si, že zde bude poměrně malý počet Američanů, ale i tak jde o výrazný posun. Vzpomínám si, jak prospěšná byla vojenská spolupráce například během pražského summitu NATO v roce 2002, kdy součástí české protivzdušné obrany byly americké stíhačky F-16. To byla ukázka konkrétní spolupráce, podobně jako když jsou společně nasazeny jednotky obou zemí. Nechci z toho dělat příliš mnoho, ale rozhodně bych to nepodceňoval.

    Když na zítřejší konferenci budete debatovat o budoucích hrozbách, které to tedy jsou?
    To souvisí s tou nepředvídatelností hrozeb, proto je těžké na takovou otázku odpovědět, a to jak pro mě, tak i pro politiky, kteří o tom musí rozhodovat. Podle mě je hlavní bezpečnostní výzvou spojení mezi terorismem a zbraněmi hromadného ničení. V tomto smyslu zde figurují i balistické rakety, jakožto „dopravní“ prostředek zbraní hromadného ničení, nikoli jediný, ale významný. Čili otázka terorismu, radikálního islámu, snahy o způsobení maximálních škod. To myslím bude centrem úvah o bezpečnosti.

    Za druhé, a toto se může Evropanům zdát poněkud vzdálené, jde o zvládnutí vývoje Číny, což bych nepopsal jako problém, ale určitě jako výzvu. Čína je důležitá země, která prochází radikálním vývojem, který ji posouvá do pozice největší ekonomiky světa. Toto zvládnout tak, aby nedošlo ke konfliktu a aby ta Čína, která vzniká, byla dobrou zemí pro svět, to bude značně komplikované.

    To jsou dvě hlavní výzvy, první v krátkodobém horizontu, druhá ve střednědobém horizontu. V dlouhodobém horizontu půjde pak o energetické zdroje a otázky demografie, čili stárnutí a úbytek obyvatel, zejména v Evropě a Rusku.

     

    Petr Zlatohlávek natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media