Evropská premiéra polských stíhaček bude v Ostravě

3. května 2007  9:29
Ostrava zažije evropskou premiéru nových stíhaček polských vzdušných sil. V rámci Dne NATO v Ostravě se na letišti v Mošnově představí nejmodernější letoun F-16C Block 52+. Na brněnském veletrhu IDET to oznámili pořadatelé unikátní přehlídky.  

"Jsme rádi, že si Polsko vybralo pro evropskou premiéru Českou republiku a právě naši akci," řekl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 200, které Den NATO v Ostravě každoročně pořádá.

Letoun F-16 polských vzdušných sil bude patrně největším lákadlem v pořadí už sedmého ročníku Dne NATO v Ostravě, který letos proběhne 15. září. "Jde o nejmodernější zbraňový systém v celém bývalém východním bloku s výjimkou Ruska," dodal Pavlačík.

Polsko má zatím ve výzbroji 11 nových stíhaček F-16. Do roku 2008 získá v několika dodávkách celkem 48 letounů nejmodernější verze F-16C Block 52+. Největší zbrojní zakázka v historii Polska přijde státní pokladnu na 3,5 miliardy dolarů - tedy v přepočtu více než 80 miliard korun.

Do konce roku 2007 má polské letectvo dostat 23 jednomístných strojů s označením C a devět dvoumístných letounů s přívlastkem D. Zbývajících 13 jednomístných a tři dvoumístné pak do konce roku 2008.

Stíhačky jsou umístěny na základnách Krzesiny a Lask a nahradí dosluhující letouny sovětské výroby MiG-29, které Polsko získalo darem od Německa a také z Česka výměnou za vrtulníky Sokol.

První letouny F-16 začala americká armáda používat v roce 1976. Od té doby Lockheed prodal do 23 zemí po celém světě zhruba 4400 těchto víceúčelových stíhaček, které se staly nejpopulárnějším armádním strojem na zeměkouli. Jen mezi evropskými spojenci z NATO se používají stroje F-16 v Belgii, Dánsku, Řecku, Nizozemsku, Norsku, Německu a Turecku.

Účast na Dni NATO přislíbilo pět zemí
Sedmý ročník Dne NATO v Ostravě bude podle organizátorů ve znamení premiér a nejširší zahraniční účasti. Kromě letounu F-16 bude další premiérou prezentace středního dopravního letounu CASA C-295, jež bude prezentovat Polsko.

Poprvé v historii Dne NATO v Ostravě se uvedené akce zúčastní rovněž německé vzdušné síly. Na mošnovské letiště vyšle v září německá Luftwaffe na statickou ukázku dva letouny - Tornado IDS a F-4F Phantom II.

Dalším státem, který už závazně potvrdil svou účast a letošního Dne NATO v Ostravě se zúčastní poprvé, je Španělsko, které v dynamické letové ukázce představí bojový EF-18 Hornet a transportní letoun CASA C–295.

"Půjde tak o velmi vhodnou příležitost pro připomenutí desátého výročí, kdy Česká republika spolu s Polskem a Maďarskem obdrželi v Madridu na Summitu NATO pozvánku ke členství v Severoatlantické alianci," řekl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello, které akci pořádá.

Účast už potvrdilo i Slovensko, které do Ostravy vyšle odminovávací tým. Návštěvníci sedmého ročníku Dne NATO v Ostravě se tak mohou těšit na celou řadu efektních dynamických i statických ukázek.

Akce je svou koncepcí totiž unikátní - je zaměřena na prezentaci všech složek integrovaného záchranného systému, tedy od dobrovolných oddílů Červeného kříže, přes městskou policii, celní stráž, vězeňskou službu, hasiče, policii až po elitní armádní jednotky.

"Je to pro nás prestižní záležitost, ukázat lidem, co všechno děláme," konstatoval velitel Pozemních sil české armády Ján Gurník. Podle něj by armáda v Ostravě ráda prezentovala i nový dopravní letoun Airbus A-319CJ, vše ale záleží na tom, zda stroj zrovna nebude mít k dispozici prezident na zahraniční cestě.

Organizátoři nyní jednaní o společné účasti pozemních i vzdušných sil s Velkou Británií, která na loňský ročník vyslala rekordní počet letounů v historii České republiky (21 strojů) včetně světové proslulé akrobatické skupiny Red Arrows. Velká Británie tak chtěla veřejnosti prezentovat úzké vztahy takzvané Special Defence Relationship, které s Českou republikou má.

"Británie se Dne NATO jistě zúčastní, ale v jakém rozsahu, to bude záležet na momentálním operačním nasazení našich letounů a jednotek v zahraničních misích," uvedl britský vojenský přidělenec Simon Newton.

Na nekomerční akci je vstup zdarma. Loňský program shlédl rekordní počet návštěvníků, kterých bylo více než 55 tisíc. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.