Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Evropa a USA se navzájem potřebují, říká šéf NATO

29. června 2018  12:38
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

Evropa a USA se navzájem potřebují, říká šéf NATO

Spojené státy a Evropa by měly stát pohromadě a společně čelit současným globálním výzvám, vyzval generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Evropa a Severní Amerika se navzájem potřebují, zvláště nyní, když vnímáme bezpečnostní hrozby, jaké jsme po mnoho desetiletí neviděli,“ uvedl před setkáním s vedoucími představiteli Evropské unie Stoltenberg.

„NATO a EU reagují na samotné příčiny (hrozeb) skrze naši přítomnost v zemích jakými jsou Afghánistán a Irák, kde pomáhají stabilizovat naše sousedství,“ připomněl šéf NATO a dodal, že organizace spolupracují také v Egejském a Středozemním moři.

Kam dál?
NATO potřebuje, aby EU pomohla s mobilitou vojáků po Evropě (15.6. 2018)

Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

---

Trump: NATO je stejně špatné jako NAFTA

Severoatlantická aliance je „stejně špatná jako NAFTA“, shodil Alianci prezident Spojených států Donald Trump, který Severoamerickou dohodou o volném obchodu (NAFTA) otevřeně pohrdá. Výrok potvrdili evropští představitelé. Nelichotivé poznámky, které zazněly na summitu organizace G7 v Quebecu, dále rozvinuly nervozitu mezi spojenci, kteří se sejdou 11. července na summitu NATO, krátce před Trumpovou schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 

Bude to zajímavý summit, Aliance je pro USA příliš drahá, prohlásil mimo jiné Trump. Evropští představitelé jsou připraveni na kritiku pro nízké výdaje na obranu, což je oblíbené Trumpovo téma, situace by se ovšem mohla zhoršit, pakliže prezident zpochybňuje smysl organizace.

Kam dál?
Trump: Summit NATO bude především o výdajích na obranu (28.6. 2018)
Summit NATO v Bruselu 2018

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Ukrajinský prezident tlačí na zavedení aspirací na členství v NATO a EU do ústavy

Důležitost začlenit ukrajinské úsilí o členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii do ústavy zdůraznil prezident Ukrajiny Petro Porošenko. „Evropská a euroatlantická integrace jasně koresponduje s národními zájmy Ukrajiny,“ prohlásil Porošenko. V blízké budoucnosti chce prezident předat parlamentu návrhy ústavních úprav, které definují členství v organizacích jako strategické cíle.

Kam dál?
Průzkumy z Ukrajiny ukazují podporu vstupu do EU a NATO (27.6. 2018)

Zdroj: Xinhuanet (Čína)

---

Navzdory napětí je NATO středem německé obrany, připomíná Merkel

Severoatlantická aliance si zachovává ústřední význam pro německou obranu, navzdory napětí uvnitř Aliance, prohlásila německá kancléřka Angela Merkel. „Není tajemstvím, že NATO je nyní pod tlakem, jsme však přesvědčeni, že Aliance zůstává středem naší společné bezpečnosti,“ uvedla Merkel.

Evropa musí pokračovat v dialogu s USA a zabránit obchodní válce, varovala kancléřka. Pro Rusko je stále otevřena nabídka dialogu o ukončení konfliktu na východní Ukrajině, připomněla Merkel.

Kam dál?
Mattis oceňuje německé snahy v oblasti obrany (21.6. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Řecké vzdušné síly posilují misi NATO v Afghánistánu

Do Afghánistánu byl vyslán tým technických poradců helénských vzdušných sil coby hmatatelný důkaz závazku Řecka k podpoře Severoatlantické aliance na všech operačních frontách. Jde o „silný a vítaný signál“ řeckého ministerstva obrany, komentoval krok velvyslanec USA v Aténách Geoffrey Pyatt. 

„Ruku v ruce pracuje v Afghánistánu řecký kontingent s místními v oblasti logistiky, pomáháme zlepšit udržitelnost afghánských vzdušných sil. Logistika je páteří…chceme zajistit, že afghánské letectvo bude v budoucnu schopné převzít boj s nepřítelem,“ uvedl národní představitel podpůrné mise v Afghánistánu major Ioannis Parmakis.

Kam dál?
Americký generál varuje před brzkým stažením z Afghánistánu (20.6. 2018)

Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.