Španělský letoun omylem odpálil střelu nad Estonskem. Zatím se nenašla

8. srpna 2018  9:56,  aktualizováno  18:04
Letoun Eurofighter Typhoon španělských vzdušných sil v úterý během leteckého cvičení nad Estonskem omylem vypálil střelu vzduch-vzduch středního dosahu. Podle estonského ministerstva obrany nyní raketu zatím neúspěšně hledají armádní vrtulníky.  
Eurofighter Typhoon španělského letectva | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

K incidentu došlo v úterý v 15:44 v okolí města Otepää na jihovýchodě Estonska. „Letoun omylem vypustil raketu AMRAAM ve vzdušném prostoru Estonska,“ informovalo estonské ministerstvo obrany. Stroj španělských vzdušných sil byl nad Estonskem na cvičení.

Podle generálního štábu estonské armády se po chybném odpálení raketa měla sama zničit. Poslední předpokládaná pozice střely byla asi 40 kilometrů severně od Tartu. Zbytky rakety dosud nebyly nalezeny, i když pravděpodobné místo dopadu vojáci znají. Střela prý explodovala v neobydlené oblasti přírodní rezervace.

„Jsem si jist, že estonské obranné síly, ve spolupráci s našimi spojenci, identifikují veškeré okolnosti případu a podniknou všechny kroky, aby se v budoucnu již nic takového neopakovalo,“ uvedl estonský premiér Juri Ratas. Jde podle něj  o mimořádně politováníhodnou událost.

Za incident se také telefonicky Estonsku omluvila španělská ministryně obrany Margarita Robles Fernández.

Estonský premiér Ratas telefonicky o incidentu hovořil také s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem. „Řekl jsem generálnímu tajemníkovi, že jde o vážný incident a Estonsko to pochopitelně znepokojuje. Díky Bohu, že nikdo nebyl zraněn,“ řekl Ratas. Požádal, aby byly okolnosti úterní nehody velmi rychle vysvětleny a Aliance k tomu přistoupila s veškerou vážností.

Armáda po střele pátrá pomocí vrtulníků. Vyzývá zároveň obyvatele, aby se v případě nálezu střely nebo součástí v žádném případě nedotýkali a nález okamžitě ohlásili.

Letoun Eurofighter Typhoon se vrátil do Španělska. Armáda celou záležitost prošetřuje.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.