Španělský letoun omylem odpálil střelu nad Estonskem. Zatím se nenašla

8. srpna 2018  9:56,  aktualizováno  18:04
Letoun Eurofighter Typhoon španělských vzdušných sil v úterý během leteckého cvičení nad Estonskem omylem vypálil střelu vzduch-vzduch středního dosahu. Podle estonského ministerstva obrany nyní raketu zatím neúspěšně hledají armádní vrtulníky.  
Eurofighter Typhoon španělského letectva | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

K incidentu došlo v úterý v 15:44 v okolí města Otepää na jihovýchodě Estonska. „Letoun omylem vypustil raketu AMRAAM ve vzdušném prostoru Estonska,“ informovalo estonské ministerstvo obrany. Stroj španělských vzdušných sil byl nad Estonskem na cvičení.

Podle generálního štábu estonské armády se po chybném odpálení raketa měla sama zničit. Poslední předpokládaná pozice střely byla asi 40 kilometrů severně od Tartu. Zbytky rakety dosud nebyly nalezeny, i když pravděpodobné místo dopadu vojáci znají. Střela prý explodovala v neobydlené oblasti přírodní rezervace.

„Jsem si jist, že estonské obranné síly, ve spolupráci s našimi spojenci, identifikují veškeré okolnosti případu a podniknou všechny kroky, aby se v budoucnu již nic takového neopakovalo,“ uvedl estonský premiér Juri Ratas. Jde podle něj  o mimořádně politováníhodnou událost.

Za incident se také telefonicky Estonsku omluvila španělská ministryně obrany Margarita Robles Fernández.

Estonský premiér Ratas telefonicky o incidentu hovořil také s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem. „Řekl jsem generálnímu tajemníkovi, že jde o vážný incident a Estonsko to pochopitelně znepokojuje. Díky Bohu, že nikdo nebyl zraněn,“ řekl Ratas. Požádal, aby byly okolnosti úterní nehody velmi rychle vysvětleny a Aliance k tomu přistoupila s veškerou vážností.

Armáda po střele pátrá pomocí vrtulníků. Vyzývá zároveň obyvatele, aby se v případě nálezu střely nebo součástí v žádném případě nedotýkali a nález okamžitě ohlásili.

Letoun Eurofighter Typhoon se vrátil do Španělska. Armáda celou záležitost prošetřuje.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.