natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Evropa již podruhé vojensky zasahuje v Kongu

    2. října 2006  8:53
    Demokratická republika Kongo (DRC) má za sebou první demokratické a svobodné volby po více než čtyřiceti letech. 30. července letošního roku se tady konalo první kolo prezidentských voleb a volby do dvoukomorového Národního shromáždění. Jejich realizace je úkolem pro všechny, kteří si přejí klidný průběh voleb, a jde tedy i o Evropskou unii.  

    Neklidné Kongo vstupuje na cestu demokratizace
    Po dlouhé vládě diktátora Josepha Mobuto (Sese Seko) nastoupil režim Laurenta-Désiré Kabily. V roce 1998 čelila africká země dalšímu kolu násilí do něhož se v neklesající míře zapojili vnější aktéři, převážně sousední státy. Když byl v lednu 2001 Kabila zavražděn, nastoupil na pozici prezidenta jeho syn Joseph Kabila. Koncem roku 2002 byl dohodnut odchod cizích jednotek (zejm. rwandských) z východních částí Konga. V prosinci téhož roku uzavřely v Pretorii hlavní strany konžského konfliktu dohodu o zastavení bojů a vytvoření vlády národní jednoty. Přechodná vláda zformovaná 30. června 2003 dostala dvouletý mandát  k zorganizování voleb a vytvoření fungujícího institucionálního subsystému.

    V prvním kole prezidentských voleb Joseph Kabila nakonec nezískal potřebných 50 % hlasů (obdržel 44,81 %) a proto bude koncem října vyhlášeno druhé kolo voleb, ve kterém se utká s Jean-Pierrem Bembou (bývalý vůdce rebelů a jeden ze čtyř Kabilových viceprezidentů po roce 2002), pro kterého se vyslovilo 20,03 % voličů. 22. září byl svolán nový Parlament, ve kterém většinu křesel ovládá Aliance pro prezidentskou většinu podporující prezidentského kandidáta Kabilu.

    Evropská unie není v Kongu poprvé
    Pod hlavičkou Evropské bezpečnostní a obranné politiky (ESDP) byly realizovány již celkem čtyři vojenské operace na podporu míru: Concordia ve FYROM, Artemis v DRC, Althea v Bosně a Hercegovině a nejnovější EUFOR RD Congo. Pouze africká angažmá (Artemis a EUFOR RDC) nevyužívají ustanovení rámcové dohody mezi NATO a EU a mechanismu tzv. Berlín plus – použití vojenských kapacit a struktur Aliance pro potřeby vojenských akcí Unie.

    V Kongu se EU vojensky angažuje již podruhé. První operace Artemis zahájená 12. 6. 2003 měla dle rezoluce Rady bezpečnosti za cíl stabilizaci bezpečnostních podmínek a zlepšení humanitární situace ve městě Bunia, zajištění tamního letiště, dvou místních uprchlických táborů a utečenců a pokud by to situace vyžadovala, tak měly mezinárodní síly zajistit bezpečnost civilní populace, personálu OSN a pracovníků humanitárních organizací.

    Současná mise Evropské unie
    EUFOR RD Congo byla oficiálně zahájena letos 12. června s tím, že její čtyřměsíční mandát daný rezolucí RB OSN č. 1671 běží ode dne zahájení voleb. Realizaci mise samozřejmě předcházela již dřívější jednání, která v zásadě vyvrcholila v prosinci 2005, kdy oficiálně požádal generální tajemník OSN Evropskou unii o podporu misi MONUC při chystaných volbách v Kongu.

    V souladu s rezolucí RB OSN a Společnou akcí Rady má EUFOR RDC zejména následující cíle: stabilizovat situaci v případech vážných problémů mise MONUC, přispívat k ochraně civilistů v oblastech nasazení evropských sil aniž by docházelo k narušení kompetencí MONUC nebo konžské vlády, přispívat k ochraně letiště v Kinshase, zajistit bezpečnost a volný pohyb vlastního personálu a zařízení mise a konečně vykonávat limitované operace na záchranu jednotlivců a skupin v případě bezprostředního nebezpečí. Paralelně s vojenskou EUFOR probíhají v DRC další dvě civilní mise EU rovněž v rámci ESPD. První je „EUPOL Kinshasa“, která pomáhá s výcvikem a budováním konžské policie. Druhou misí je „EUSEC RD Congo“, její prioritou je reforma bezpečnostního sektoru konžského státu. Obě mise jsou co do počtů omezené a spoléhají se na podporu mise OSN MONUC a limitovaných konžských autorit. 

    V EUFOR RDC formálně dominuje Spolková republika Německo (framework nation). Operačním velitelstvím EUFOR RDC byl určen německý Postdam. Celkem se na operaci EUFOR RDC podílí 20 členských zemí EU a Turecko. V Africe je dislokováno celkem 2400 mužů, z toho 1200 v rámci hlavního města Kinshasa a podobně silný kontingent je umístěn v Gabonu. Jedná se o tzv. on-call force určenou k rychlé reakci do 24 hodin v místě potřeby zejména pro ochranu jednotek EUFOR RDC. Zůstává dosud jen otázkou, zda EUFOR bude nucen přistoupit k aktivnímu použití své síly. Po počáteční nedůvěře se nyní zdá, že si evropští vojáci získali určitý kredit a místní obyvatelstvo je nevnímá jako sílu nakloněnou jednomu z prezidentských kandidátů.

    Afrika bude pro EU stále prioritní oblastí
    Konžská mise EUFOR má šanci přispět kýženým cílům sedmnáctitisícové mise MONUC, která podle Jane’s Intelligence Review stojí mezinárodní společenství asi sto milionů USD měsíčně. EUFOR by měl také potvrdit úspěšné pokračování realizace projektu ESDP. Unie navazuje na své předešlé aktivity a učí se z praxe. Lze snad s jistou dávkou optimismu očekávat, že příštího angažmá se již zhostí některé z bojových uskupení EU (EU battle groups). Před Unií ale nadále zůstávají palčivá témata: v souvislosti s vojenskými operacemi se jedná především o otázky strategické námořní a vzdušné přepravy, velících a řídících prostředků, průzkumu a pozorování a vojenského zpravodajství.


    Jan Závěšický
    Autor je odborným pracovníkem
    Mezinárodního politologického ústavu
    Masarykovy univerzity v Brně

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media