natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Estonsko kupuje protiraketový systém

    8. prosince 2006  14:12

    Estonsko kupuje protiraketový systém
    Estonsko má v plánu získat obranný raketový systém v hodnotě 45 milionů euro. Jednalo by se o jeden z největších zbrojních nákupů této pobaltské země za poslední desetiletí. „Koupíme moderní vzdušnou raketovou obranu, přenosný radar a komunikační a raketové systémy. Jedná se o efektivní nástroj na odražení útoků a pro obranu našich pozemních jednotek,“ pochlubil se ministr zahraničí Jurgen Ligi.

    Konečná cena projektu bude stanovena až při jednáních se společností MDBA Missile Systemes, která soutěž na poskytnutí systému vyhrála. Konkurenční americká firma Raytheon, vyrábějící rakety Stinger, od konkurzu odešla s nepořízenou.

    Systém by měl být plně akceschopný roku 2009. Podobná zbrojní zařízení se používají také v Rakousku, Belgii, Finsku, Francii, Maďarsku, Španělsku a na Kypru.

    Čtěte spciální přílohu o protiraketové obraně ZDE.

    Zdroj: Baltic Times (Lotyšsko)

    ---

    Polsko pomůže vyzbrojit afghánskou armádu
    Polská armáda má v plánu poslat svým afghánským protějškům vyřazenou výzbroj, pocházející ze sovětské éry. Představitelé ministerstva obrany vysvětlili, že přesně tento typ výzbroje afghánská armáda dlouho používá. Časopis Polska Zbrojna se ale domnívá, že jde především o to, aby Polsko mohlo začít shromažďovat novou výzbroj, která by odpovídala standardům NATO.

    Polský prezident Lech Kaczynski také minulý měsíc prohlásil, že do Afghánistánu, kde již působí dvěstěčlenný polský kontingent, pošle dalších 1000 vojáků.

    Čtěte také:
    Polsko do Afghánistánu posílá na 1000 vojáků

    Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

    ---

    Scheffer ocenil přínos Arménie do misí
    Arménský ministr zahraničí Vartan Oskanian se setkal s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem. Jednali spolu o programu Individuálního akčního plánu partnerství a dalších prvcích spolupráce mezi Arménií a Severoatlantickou aliancí. Scheffer zdůraznil, že je důležité, aby Arménie pokračovala v demokratizaci. Zároveň se zmínil o tom, že Aliance zemi podporovala v jejích zbrojních reformách. Scheffer také velmi ocenil arménský příspěvek k aktivitám NATO na udržení míru.

    Oba dva účastníci diskuse se také zmínili o roli, kterou sehrává jerevanské Informační centrum NATO při informování veřejnosti o spolupráci země s paktem.

    Čtěte také:
    V Arménii se otevře Informační centrum NATO
    NATO pomůže Arménii překonat krize

    Zdroj: Panarmenian (Arménie)

    ---

    Senátor: Energie může být nástrojem boje
    Energetický bojkot proti kterémukoliv členskému státu Aliance by měl být vnímán jakožto akt nátlaku proti celému paktu, který si vyžaduje kolektivní odpověď. Tento názor zastával americký senátor Richard Lugar při nedávném summitu Aliance v lotyšské Rize.

    „Jsme zvyklí přemýšlet v termínech konvenční války mezi státy,“ vysvětlil, „ale také energie se může stát zbraní pro ty, kteří ji mají k dispozici.“ Zastavení přívodu zemního plynu během zimních měsíců by prý mohlo způsobit škodu na úrovni vojenského útoku. Senátor jako příklad použil krátké odstavení Ukrajiny od přívodu plynu, které se odehrálo v lednu tohoto roku.

    Lugarova slova pozornosti Moskvy neunikla. Mikhail Margelov, předseda zahraničního výboru ruského parlamentu, v této souvislosti poznamenal: „Účastníci summitu věnovali velkou pozornost současným otázkám energetické bezpečnosti, což by mělo být varováním, že NATO má v plánu vyvíjet na Rusko nátlak právě v oblasti energetických zdrojů.“

    Čtěte také:
    NATO možná obnoví cvičení ze studené války
    Polsko jedná s Ukrajinou o novém ropovodu 

    Zdroj: International Relations and Security Network (Švýcarsko)

    ---

    Norsko: Rozhodnutí neposílit ISAF jsme netajili
    Norsko se v uplynulých měsících netajilo svým rozhodnutím, že nehodlá poskytnout své zvláštní jednotky pro boje v Afghánistánu. Oznámila to ministryně obrany Anne-Grete Strøm-Erichsen. 

    NATO přesto minulý měsíc znovu požádalo Norsko, aby tyto jednotky zaslalo, a vláda tak musela zopakovat své rozhodnutí, které vyslovila již v říjnu. „Netajili jsme se s tím,“ vyjádřila se ministryně k říjnovému rozhodnutí své vlády. „Rozhodli jsme se, že zvláštní jednotky do jižního Afghánistánu nepošleme. Řekli jsme to v říjnu a zopakovali jsme to v listopadu,“ vysvětlila.

    Čtěte také:
    Norsko nevyšle vojáky do Afghánistánu

    Zdroj: Aftenposten (Norsko)

    egi natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media