Dvoudenní extrémní etapu dokončilo 12 družstev

2. února 2006  7:22
Nejtěžší dvoudenní etapu extrémního závodu Winter Survival dokončilo jen dvanáct z původních osmnácti družstev. Na druhou část šedesátikilometrové etapy startovali ve středu závodníci poté, co přenocovali ve sněhu.  

Bez větších problémů zvládlo přenocování ve sněhu všech třináct družstev, která první den nejnáročnější etapy zvládla a po třiceti kilometrech horským terénem dorazila včas do cíle.

"Uvidíme ráno, jestli budeme zmrzlí," řekl Jiří Jonáš z družstva Moravské Třebové.

Teplota se v noci z úterý na středu pohybovala kolem sedmi stupňů pod nulou. "Většina závodníků strávila noc ve stanech, někteří zvolili i sněhové záhraby," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Hned po sedmé ráno pak druhý den vyrážely týmy od obce Ludvíkov na druhou část dvoudenní etapy.

"Noc jsme zvládli v pohodě. Máme dobrou výbavu a odhodlání dojet až do konce této obtížné etapy," řekl před startem Vladimír Čcheidze z Týniště nad Orlicí.

V okolí Žárového vrchu soutěžící plnili hned dva obtížné úkoly. Na první zastávce museli získat indicie k dalšímu postupu z vrcholků skal, k nimž vedla pouze natažená šikmá lana. Po těch se pak museli dostat i zpět na výchozí skálu.

Další disciplína nazvaná příznačně Matterhorn prověřila horolezeckou techniku a dovednosti soutěžících. Vojáci museli postupně překonat členitý skalní útvar.

Skálu zdolávali třemi způsoby, bez pomoci s horním jištěním, výstupem po fixním laně a pomocí lanového žebříku.

Do cíle dvoudenní etapy dorazilo po dalších třiceti kilometrech hlubokým sněhem jen dvanáct týmů. Během dne totiž závodu odstoupilo další družstvo složené ze studentů Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany.

"Bylo to příliš dlouhé a vyčerpávající. Podepsala se na nás únava," vysvětlila důvody odstoupení svého družstva Renata Michálková.

Do třetí závěrečné etapy tak odstartuje jen dvanáct týmů z původních osmnácti. "Do závodu se díky výběru dostanou opravdu ti nejlepší z nejlepších," uvedl ředitel závodu Miroslav Štípek. Podle něj je každý ročník vždy těžší, jak po fyzické stránce, tak co do náročnosti jednotlivých technických disciplín.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.