Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Důležitý bude pro Afghánistán rok 2014

12. listopadu 2010  20:13
Důležitý bude pro Afghánistán rok 2014
Zpráva pro Taliban: Zapomeňte na červenec 2011. Důležitější bude rok 2014, kdy podle současných plánů budou afghánské bezpečnostní složky schopné převzít odpovědnost za bezpečnost svojí země.

Hlavy států a vlád členských zemí Severoatlantické aliance se sejdou příští týden na summitu v Lisabonu, kde budou jednat o tom, jak posuzovat míru bezpečnosti a další podmínky pro to, aby vládní afghánské bezpečnostní jednotky mohly na jaře příštího roku začít přebírat zodpovědnost za bezpečnost v některých z 34 afghánských provincií. Alianční vojáci z takových provincií budou moci odjet domů nebo se přemístit do jiných částí Afghánistánu.

Americký ministr obrany Robert Gates prohlásil, že je rád, že si Talibanci myslí, že se NATO stáhne z Afghánistánu v červenci 2011. "Zůstaneme však i nadále a Talibanci budou velmi překvapení, až s námi budou muset bojovat i v srpnu, září a dalších měsících příštího roku a později," dodal Gates.

Čtěte také:
USA: Předání Afghánistánu v roce 2014 je realistické
Petraeus načrtl předání provincií Afgháncům

Zdroj: AP (USA)

---

Ruský expert: Rusko do Afghánistánu vojáky nepošle
Rusko neplánuje zvýšit svoji přítomnost v Afghánistánu, prohlásil expert z ruské Vojenské univerzity při Ministerstvu obrany Oleg Kulakov před začátkem lisabonského summitu NATO-Rusko.

Podle Kulakova nemá cenu posílat ruské vojáky do Afghánistánu, protože by vyvstaly potíže s jejich zásobováním. "Více než třetina našich vojáků v Afghánistánu zahynula během plnění úkolů spjatých se zásobováním a udržováním jejich přítomnosti v této zemi. Tato čísla jsou nepřijatelná," uvedl Kulakov.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Německo vyzvalo NATO k těsnější spolupráci s Ruskem
Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle vyzval k prohloubení vztahů Severoatlantické aliance a Ruska. Podle jeho slov by Aliance měla vybudovat evropskou bezpečnost ve spolupráci s Moskvou a ne v konfrontaci s ní. Westerwelle přivítal rozhodnutí ruského prezidenta Dmitrije Medveděva přijet osobně na lisabonský summit NATO.

Čtěte také:
Medveděv se zúčastní summitu NATO

Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

---

Bosna a Hercegovina stagnuje, politici jsou rozděleni
Vysoký představitel mezinárodního společenství pro Bosnu a Hercegovinu Valentin Inzko prohlásil, že tato země se musí zbavit stagnace a vnitřních sporů, pokud chce uskutečnit reformy a vstoupit do Evropské unie a Severoatlantické aliance.

"Od roku 1995 do roku 2006 učinila Bosna velké pokroky. Poslední čtyři roky však stagnuje a marní čas. Současný parlament schválil o třetinu méně zákonů než předcházející. Bosenští politici nyní upřednostňují unilaterální rozhodnutí. Obzvlášť Republika srbská přijala mnoho zákonů, které jsou proti prioritám evropského partnerství nebo které se snaží podkopat státní reformy. Hlavní představitelé Republiky srbské opakovaně vyzdvihují nezávislost své entity a tvrdí, že Bosna a Hercegovina je neudržitelný stát," uvedl Inzko.

Čtěte také:
Prezidenti Bosny vidí budoucnost země odlišně
'Bosenská podpora vstupu do NATO a EU může klesat'

Zdroj: People‘s Daily (Čína)

---

Mezi afghánskými silami a jednotkami ISAF panuje napětí
Někteří američtí vojáci z americko-afghánské základny v Kandaháru se domnívají, že za povstaleckým útokem na tuto základnu stojí vojáci afghánské armády.

Tento týden si po delší době vojáci na kandahárské základně na noc nemuseli oblékat ochranné součásti oděvu. Tuto informaci zřejmě důstojník afghánské policie poskytl afghánským povstalcům. Tento případ je jen dalším ze série vztahů mezi zahraničními jednotkami a příslušníky afghánských bezpečnostních sil, které jsou plné nedůvěry.

Na jihu Afghánistánu měl údajně jiný afghánský voják zastřelit dva americké mariňáky. Americký voják tento týden zase při potyčce zastřelil afghánského policistu. V červenci afghánský voják v provincii Hílmand zastřelil tři britské Gurkhy, měsíc poté zabil afghánský policista při výcviku své dva španělské instruktory a překladatele.

Čtěte také:
Afghánský policista při výcviku zabil své španělské instruktory
Hádka na střelnici v Afghánistánu: čtyři mrtví

Zdroj: AFP (Francie)

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.