Drony objevily údajnou ruskou operační základnu na ukrajinském území

1. července 2015  10:14
Ukrajinský dobrovolnický prapor Dnipro-1, vybavený bezpilotními letouny, zveřejnil záběry zachycující údajnou předsunutou operační základnu ruských sil na ukrajinském území. Video ukazuje tanky, vozidla, zákopy, stany i samotné vojáky při nástupu.  
Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického praporu Dnipro-1 v okolí obce Sontsevo | foto: natoaktual.cz
galerie Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického... Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického... Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického... Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického... Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického... Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického... Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického... Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického...

S odstupem dvou týdnů vyslali příslušníci dobrovolnické jednotky Dnipro-1 Aerorozvidka (vzdušná rozvědka) bezpilotní letouny nad okolí jižně kolem obce Sontsevo v Doněcké oblasti, tedy přibližně na půl cesty mezi Doněckem a přístavem Mariupol.

Pořízené záběry nejprve ukazují relativně malý tábor sestávající z několika stanů a vojenských vozidel. Druhý let už zachytil, jak se tábor rozrostl do plně funkční operační základny s tanky, zákopy, komunikační technikou, zázemím pro vojáky a dokonce i novými cestami.

Záběry z prvního letu, uskutečněného nad oblastí 20. května, ukazují odhadem 70 vojáků, kteří mají zrovna nástup, několik nákladních vozidel, spojovací vozidlo, stavební stroje a dva tanky. O dva týdny později, tedy 4. června, už je to poměrně rozsáhlý komplex s novými cestami, lemovanými reflexními značkami, sítí zákopů a valů. Na místě je už vidět asi devět tanků T-72, z nichž jeden je vybaven odminovávacím zařízením. Dále pak velké stany nebo cisterny s palivem, zaparkované ve vyhloubených dírách.

Moskva od počátku popírá, že by ruští vojáci na Ukrajině bojovali a že separatistům posílá zbraně a vybavení. Později připustila, že na Ukrajině v řadách proruských separatistů mohou bojovat dobrovolníci z Ruska.

Základna leží na strategickém místě

Podle informací, které ukrajinský prapor zveřejnil v úterý, je místo zhruba 12 kilometrů od přední linie ukrajinských vládních sil mezi obcemi Granitnoye a Novolaspa, tedy na východ od dálnice spojující Doněck a Mariupol. Právě v této oblasti byl v posledních týdnech hlášen zvýšený pohyb separatistických a podle ukrajinských úřadů také ruských sil včetně těžké techniky.

Fotografie

Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického praporu Dnipro-1 v okolí obce Sontsevo
Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického praporu Dnipro-1 v okolí obce Sontsevo
Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického praporu Dnipro-1 v okolí obce Sontsevo
Snímek z videa pořízeného bezpilotními letouny ukrajinského dobrovolnického praporu Dnipro-1 v okolí obce Sontsevo

Příjezd desítek vozidel a těžké techniky včetně tanků nebo raketometů jen zhruba 15 kilometrů od objeveného tábora potvrdila počátkem června opakovaně také monitorovací mise OBSE.

Magazín The Daily Beast upozornil, že objevená základna je v „přímém sevření“ z jedné strany ukrajinských sil, ovládajících oblast kolem Volnovacha a proruských separatistů, držících oblast kolem Telmanovo.

Proto by nová předsunutá základna mohla hrát důležitou roli při případném pokusu separatistů zaútočit a ovládnout přístavní Mariupol, jak proklamoval vůdce takzvané Doněcké lidové republiky Alexander Zacharčenko.

Kanada zpřísnila sankce

Kanada ve stejný den zpřísnila ekonomické sankce vůči Rusku. Premiér Stephen Harper oznámil, že nově platí zákaz cestování do Kanady pro další tři ruské občany a ekonomické sankce platí pro 14 ruských subjektů.

„Stojíme s našimi partnery v vyzýváme prezidenta Putina, aby ukončil akci na východě Ukrajiny, stáhnul své vojáky, tanky a další těžké zbraně a přestat poskytovat vojenskou pomoc povstalcům,“ uvedl Harper s tím, že důsledky si Rusko musí nést do doby, dokud nebude na Ukrajině mír, nebudou staženy okupační síly a nebude obnovena územní svrchovanost Ukrajiny.

Sankce se tak nově týkají třeba ruského plynárenského koncernu Gazprom, ale také motorkářského klubu „Noční vlci“. Ottawa také zavedla přísný zákaz obchodování s anektovaným Krymem. Ruské ministerstvo zahraničí rozhodnutí kritizovalo s tím, že nezůstane bez odvety.

„Nové sankce jedině zhorší rusko-kanadské vztahy, které i tak nyní zažívají vinou Ottawy nikoliv nejlepší časy. Je jasné, že tento výpad nezůstane bez odpovědi,“ prohlásil mluvčí ruské diplomacie Alexandr Lukaševič.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.