Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Donald Trump chce, aby spojenci vydávali na obranu 4 % HDP

12. července 2018  16:30
Americký prezident Donald Trump s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem na schůzce NATO v Bruselu. | foto: NATO Photos

Donald Trump chce, aby spojenci vydávali na obranu 4 % HDP

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Donald Trump v úvodní den summitu Severoatlantické aliance v Bruselu vyslovil překvapivý požadavek, že by členské země měly zvýšit své výdaje na obranu na čtyři procenta HDP. Střetnul se také s německou kancléřkou Angelou Merkel ohledně dohody o plynovodu s Ruskem.

Trump zanechal alianční prezidenty a premiéry v nejistotě, zda opravdu myslí svůj požadavek na čtyři procenta vážně, když většina států nedosahuje ani na dvouprocentní požadavek, nebo zda je to jenom politický tah. Mluvčí bílého domu Sarah Sanders Trumpův výrok okomentovala následovně: „Prezident Trump chce vidět naše spojence, jak společně sdílí břemeno a přinejmenším plní své dřívější závazky.“

Kam dál?
Začíná summit NATO, členové jsou spojeni proti Rusku, rozděleni Trumpem (11.7. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Obama i Bush také vyzývali členské státy NATO ke zvyšování výdajů na obranu

Americký prezident Donald Trump dostal tento týden v Bruselu výdaje na obranu do popředí pozornosti, když se opakovaně pustil do spojenců kvůli nedodržování závazku vydávat dvě procenta HDP na obranu. Zatímco je Trump prvním americkým prezidentem, který dává výdajům největší váhu, není prvním, který po ostatních členských státech Severoatlantické aliance požaduje jejich zvyšování.

Oba předchůdci Donalda Trumpa, George W. Bush i Barack Obama, vyjádřili svou frustraci z toho, že členské státy NATO dávají málo ze svých státních rozpočtů na obranu. Bush vyzval ostatní členské státy NATO ke zvyšování výdajů na obranu na summitech NATO v letech 2006 a 2008.

Pro Obamu se staly obranné výdaje zvláště důležitým tématem po ruské anexi Krymu. Tehdy prohlásil: „Pakliže máme kolektivní obranu, znamená to, že každý musí přispět. A já mám určité obavy ohledně nízkých výdajů na obranu ze strany některých našich spojenců v NATO. Netýká se to všech, ale hodně z nich.“

Kam dál?
Trumpova kritika je oprávněná, Evropa nevydává na obranu dost, říká Fallon (11.7. 2018)

Zdroj: CNBC (USA)

---

NATO zaujalo jasné stanovisko k výdajům a k Rusku

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Severoatlantická aliance se na bouřlivém summitu ve znamení rozepří mezi Washingtonem a evropskými spojenci zavázala k „férovému sdílení břemene“, pozvala Makedonii k zahájení jednání o připojení k Alianci a kritizovala Rusko. Jako výstup ze summitu vydává Aliance prohlášení, které ukazuje společný postoj v mnoha oblastech, včetně platnosti článku 5 Severoatlantické smlouvy.

V prohlášení představitelů států Aliance byly přímo zmíněny výdaje na obranu. „Budeme pokračovat ve vzájemné podpoře a společných akcích založených na solidaritě, společném cíli a férovém sdílení břemene. Znovu potvrzujeme náš závazek ohledně všech aspektů výdajů na obranu… a vydáme národní plány pro jeho implementaci, včetně výhledu výdajů na rok 2024, plánovaných schopností a příspěvků,“ píše se v prohlášení, v němž spojenci dále mj. kritizovali Rusko a opět odsoudili ruskou anexi Krymu.

Kam dál?
Summit NATO 2018: vše, co potřebujete vědět (11.7. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Kanada může vést misi NATO v Iráku, navrhl Trudeau

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Kanadský premiér Justin Trudeau navrhl, že by kanadská armáda mohla velet výcvikové misi NATO v Iráku v prvním roce jejího fungování. Na setkání státníků v Bruselu se kanadský premiér zavázal poskytnout pro potřeby mise helikoptéry a 250 vojáků a zdůraznil, že je důležité vybudovat ve válkou zpustošeném státě obrannou sílu schopnou čelit organizaci Islámský stát.

Trudeau zároveň řekl, že Kanada „se nechystá“ vyhovět požadavku ohledně výdajů na obranu. Kanada v současnosti vydává pouze 1,23 procent HDP na obranu – podle nedávno publikovaných údajů Aliance – a plánuje zvednout toto číslo od roku 2024 pouze na 1,4 %.

Kam dál?
Trudeau oznámí prodloužení kanadské mise v Lotyšsku (10.7. 2018)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

Německo je „plně pod kontrolou Ruska,“ myslí si Trump

Americký prezident Donald Trump před začátkem summitu Severoatlantické aliance ostře napadnul Německo kvůli konstrukci plynovodu Nord Stream 2. Spojené státy ochraňují Německo, které zatím uzavírá miliardové dohody o plynu s Ruskem, prohlásil Trump.

„Německo je plně pod kontrolou Ruska,“ řekl americký prezident a dodal, že Německo je ruským „zajatcem“. Trump ostře kritizuje rusko-německý projet už měsíce. Spojené státy totiž vnímají Evropu jako důležitý trh pro svůj vlastní plyn. Přes tisíc kilometrů dlouhý Nord Stream 2 má dopravovat ruský plyn přes Baltské moře do střední a západní Evropy.

Kam dál?
Německá ministryně odmítá kritiku USA za obranné výdaje (4.7. 2018)

Zdroj: Welt (Německo)

abo; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.