Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Dodávky plynu: po Ukrajině Rusko trestá Slovensko

2. října 2014  16:43
Energetický závod (ilustrační foto)
Energetický závod (ilustrační foto) | foto: Evropská unie

Dodávky plynu: po Ukrajině Rusko trestá Slovensko

Příměří na Ukrajině se hroutí a Rusko přechází k politice sankcí. Několika zemím EU chce snížit dodávky plynu, nyní došlo na Slovensko. Dodávky plynu byly Slovensku sníženy na polovinu, zásobování podniků a domácností však díky krátkodobým nákupům nebylo ohroženo, uvedl premiér Robert Fico. Již v září Slovensko hlásilo další omezení přísunu plynu z 5 na 20 procent.

Speciál natoaktual.cz:

Na dodávkách z Ruska je Slovensko závislé, nicméně na žádost EU začalo dovážený plyn posílat na Ukrajinu, která je bez plynu již od června. Při střetu armády s rebely v Doněcku zemřelo nejméně 10 lidí a podle zpráv z místních nemocnic bylo asi 40 dalších hospitalizováno se zraněními způsobenými dělostřeleckou palbou.

Zdroj: N-TV (Německo)

---

Chyba v bojové zóně: irácká armáda omylem dodala střelivo IS

Pochyby o schopnostech irácké armády dál rostou poté, co její letectvo shodilo dodávky jídla a střeliva na pozice Islámského státu (IS). Tyto zásoby byly určeny vládním silám obklíčeným v blízkých vesnicích provincie Anbar. Událost potvrdilo irácké ministerstvo obrany.

Podle generála Hamida Samiliho za chybu může nedostatek zkušeností, všichni iráčtí piloti jsou nováčci. Ministerstvo obrany bude příčinu tohoto omylu dále vyšetřovat. Provincie Anbar je od začátku roku z větší části pod kontrolou IS, nachází se mezi hlavním městem Bagdád a hranicemi se Sýrií.

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Ukrajinská vláda usnadňuje expertům z NATO přístup k státnímu tajemství

Ukrajina ulehčila skupině expertů ze Severoatlantické aliance přístup k státnímu tajemství, potvrdil ministr ukrajinského kabinetu ministrů Ostap Semerak. Experti již přijeli na Ukrajinu v rámci jiných dohod ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka s bývalým generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem.

Semerak vysvětlil rozhodnutí vlády zájmem o jednodušší spolupráci s NATO a odhalení přátelských vazeb s Aliancí. Ukrajina si od tohoto kroku dále slibuje pomoc při vytváření efektivnějších a kvalitnějších bezpečnostních plánů. Experti mají volný přístup k dokumentům a mají právo pracovat s nimi i bez přítomnosti doprovodu.

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---

Stoltenberg přebírá NATO se smířlivým postojem k Rusku

Nový generální tajemník Jens Stoltenberg nevidí žádný rozpor mezi konstruktivními vztahy s Ruskem a silným NATO. Nastoluje tak smířlivější postoj k Rusku, když nevylučuje budování vztahů s Moskvou. Stoltenberg však odmítl říci, zda souhlasí se svým předchůdcem, tedy že Rusko vidí Alianci jako protivníka.

Z projevů generálního tajemníka zní opatrnější přístup při vyjadřování nesouhlasu s ruskou invazí. Tento vstřícnější přístup je některými členy NATO vítán. Nová polská premiérka Ewa Kopacz prohlásila, že i Polsko nový postoj Aliance přijme a utlumí své vyhraněné názory.

Kam dál?
Nový šéf NATO Stoltenberg přináší do úřadu své blízké vztahy Ruskem (29.9. 2014)
Rasmussen: Rusko nás považuje za nepřítele (26.9. 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Itálie jmenuje svou první velvyslankyni při NATO

Italské ministerstvo zahraničních věcí oznámilo jmenování Mariangely Zappia jako stálé zástupkyně do Severoatlantické rady v Bruselu. Velvyslankyně Zappia absolvovala politologii na univerzitě ve Florencii a od roku 1983 pracuje v zahraniční službě. Mimo jiné byla velvyslankyní EU při Organizaci spojených národů v Ženevě a pracovala také pro italské zastoupení v OSN.

Zdroj: AGI (Itálie)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.