natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Do výcviku záloh přijala armáda rekordní počet dobrovolníků

    2. srpna 2017  9:31
    Do šestitýdenního armádního kurzu základní přípravy nastoupil rekordní počet zájemců o službu v aktivní záloze. Informovalo o tom velitelství výcviku ve Vyškově. Výcvik tam podstupuje 130 nových aktivních záložníků a s nimi také 18 zájemců o dobrovolné cvičení. Armáda chce mít během několika let až 5 tisíc záložníků.  

    Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    „Počet záložníků, kteří nastoupili na kurz základní přípravy do Vyškova je pro mě v tomto ohledu obrovským úspěchem, stejně jako fakt, že se nám jen za první pololetí letošního roku podařilo navýšit počet záložníků o 500 osob,“ uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

    Armáda tak má už 1 900 aktivních záložníků. „Při tomto tempu je dosažení cíle 5 tisíc příslušníků aktivní zálohy do roku 2025 více než reálné,“ dodal Bečvář.

    Aktivní záloha

    Současný systém aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý povolal záložáky na první dobrovolná vojenská cvičení. Z účastníků dobrovolných cvičení postupně vznikala jádra útvarů aktivní zálohy.

    Ty začaly být soustavně budovány až od roku 2002. V jednotlivých krajích vznikly v roce 2004 krajské pěší roty, které jsou určeny zejména k pomáhání při živelných pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích. Kromě toho jsou postupně zakládány specializované útvary aktivní zálohy jako tanková rota, ženijní rota, útvar speciálních sil.

    Zájemci o členství v aktivních zálohách musí být bezúhonní, splnit zdravotní prohlídku a psychotesty. Lidé bez základní vojenské služby musí projít šestitýdenním vojenským výcvikem. Do aktivních záloh mohou vstoupit lidé od 18 do 57 let, smlouvy jsou podepisovány na tři roky. Nyní aktivní zálohy cvičí 28 dnů v roce.

    Do nového kurzu nastoupili uchazeči ve Vyškově koncem července. Podle velitelství výcviku šlo o rekordní počet - 130 příslušníků aktivní zálohy a osmnáct zájemců o dobrovolné cvičení. „Jsou mezi nimi převážně mladí lidé kolem 20 let, muži i ženy, ale výjimkou nejsou ani starší ročníky, přičemž nejstaršímu účastníkovi je 47 let,“ konstatoval velitel výcviku Miloslav Stuchlík.

    Za zvýšením zájmu o službu v zálohách vidí Bečvář především přijetí novely branné legislativy, rozšíření počtu jednotek a odborností, o které se mohou záložníci v armádě ucházet, i celkové zatraktivnění služby.

    Velení chce 59 záložních jednotek

    V loňském roce přibylo 300 nových záložáků a další stovky se hlásí. V roce 2025 by mělo podle plánů v ČR působit 59 jednotek aktivních záloh místo původních 22 (2 478 záložáků by spadalo pod krajská vojenská velitelství a 2 522 pod bojové a podpůrné útvary). A nové jednotky už vznikají - včetně úzce specializovaných.

    Například u Odboru biologické ochrany speciálního centra Těchonín zaměřeného na obzvlášť nebezpečné nemoci včetně SARS nebo eboly, kde má sloužit 135 záložáků. Navzdory specifickým odborným požadavkům je o tuto službu nebývalý zájem - k základnímu výcviku má nastoupit prvních 33 adeptů.

    „Je to jako sněhová koule, která se valí a zvětšuje,“ uvedl poradce náčelníka generálního štábu pro aktivní zálohy Ludvík Cimburek, který jako bývalý elitní voják velí záložní jednotce 601. skupiny speciálních sil.

    Za optimistickými čísly je podle něj pevná komunita, která kolem záloh vzniká. „Náboru napomáhají sami záložáci. O svých jednotkách mluví se svými přáteli i tím, že na sociálních sítích sdílejí informace nejen o vlastní jednotce, ale i o jakékoli jednotce aktivních záloh,“ konstatoval.

    Dosažení počtu 5 tisíc záložníků je podle jeho slov reálné. Svědčí o tom také výsledky náboru u těch jednotek, do kterých se začalo nabírat teprve počátkem roku 2016. Například jednotka 43. výsadkového praporu v Chrudimi nebo odbor biologické ochrany v Těchoníně, kde jsou třeba specifičtí odbornici s medicínským vzděláním, už mají každá více než 60 kvalifikovaných zájemců.

    Podobně také rota aktivních záloh 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. „Jednotka je obsazena na 83 procent, přitom ještě před osmnácti měsíci to byla jen četa,“ dodal Cimburek.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media