Nad Ostravou řádily bojové letouny, dorazily statisíce návštěvníků

21. září 2014  7:22,  aktualizováno  18:03
Bojové letouny ve vzduchu, těžká armádní technika a zásahové jednotky na zemi. Na mošnovském letišti po dvou dnech skončily Dny NATO. Diváky i účastníky osobně pozdravil prezident Miloš Zeman, kterého na letiště dopravil vrtulník Mi-8. Během dvou dnů na vojenskou show dorazilo 225 000 lidí.  
Americký konvertoplán Osprey na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Ukázka zásahu pořádkové policie proti chuligánům ve vlaku na Dnech NATO v... Ukázka zásahu pořádkové policie proti chuligánům ve vlaku na Dnech NATO v... Airbus A-319 českých vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě Dny NATO v Ostravě Elitní průzkumníci na Dnech NATO v Ostravě Elitní průzkumníci na Dnech NATO v Ostravě Policejní zásah proti pašerákům drog během Dnů NATO v Ostravě Prezident Miloš Zeman na Dnech NATO v Ostravě Průlet vzdušných sil české armády - Airbus A-319 doprovázejí dva letouny L-159...

Miloš Zeman ocenil organizátory za vytrvalost při pořádání akce. Upozornil, že během deseti let se jim podařilo zdvacetinásobit počet návštěvníků: „Takových organizací je málo, a proto jsem tady,“ řekl Zeman, který nad akcí převzal záštitu.

Reportáž minutu po minutě

Mluvil také o armádě, o nutnosti obrany a nezapomněl pogratulovat Petrovi Pavlovi do vysoké funkce v NATO.

První den dorazilo podle organizátorů na 140 tisíc lidí, v neděli 85 tisíc. „Chtěl bych poděkovat všem návštěvníkům, kteří si udělali čas a přijeli. Jen díky nim si můžeme dovolit tvrdit, že jsme největší bezpečnostní show v Evropě,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci organizuje.

V hlavní roli Poláci

Na ostravském nebi se postupně znovu předvedlo dánské, řecké a nizozemské letectvo v efektní letovém srovnání nadzvukových strojů F-16. Zvláště vystoupení řeckého Zeus Demo Teamu stojí za připomínku kvůli velmi živému komentáři jednoho z letců, prokládaném "českými" větami, ale i zvukovému přenosu z kokpitu pilotovaného stroje.

Nad Ostravou burácely stíhačky, na Dny NATO přišlo 140 tisíc lidí

Švédská historická letka předvedla schopnosti přímých předchůdců moderního Gripenu - AJS 37 Viggen a Saab 35C Draken. Podobnou lahůdkou byl i průlet letounů české produkce L-29, L-39 a L-159. Velmi atraktivní bylo vystoupení finského letectva se strojem F-18 Hornet.

Organizátoři akce připravili v tomto ročníku jednu významnou koncepční novinku, a tou je představení armády jednoho partnerského státu v širším měřítku. První partnerskou zemí, která představila armádu na letošním ročníku, je Polsko. Diváci měli možnost sledovat průřez polským nadzvukovým letectvem, tedy MiG-29, F-16, Su-22, ale také tank Leopard 2, vozidla "Humwee" speciálních sil nebo obrněnec Rosomak.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.