Diplomatem na zkoušku: Model NATO opět startuje

10. října 2011  10:12
S novým školním rokem je tu i další ročník Modelu NATO pro středoškoláky, kteří mají zájem o mezinárodní politiku či bezpečnost a chtějí zažít něco, co se jim ve škole nepoštěstí.  
Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Studenti středních škol si znovu mohou zkusit role diplomatů v Severoatlantické alianci. Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) organizuje již šestý ročník Modelu NATO v rámci Pražského studentského summitu, který je složen ze tří různých Modelů – NATO, OSN a Evropské unie.

Zájemci nejdříve musí projít přijímacím řízením, jež se skládá ze dvou otázek na historii a fungování Aliance a tématického eseje. Na základě jejich vlastních priorit jim budou přiděleny členské státy. Po pěti přípravných setkáních budou studenti hájit stanoviska svých států v simulovaném jednání. Model NATO je unikátní především v tom, že jeho organizace i jednání probíhá v angličtině. Studenti tak nejenom získají nové vědomosti a přátele, zároveň si procvičí i cizí jazyk.

Na studenty nečekají jen jednání
Vedle jednání jsou pro účastníky přichystány i různorodé doprovodné akce. Mohou své názory prodiskutovat s odborníky, vyslechnout zajímavé přednášky, mají možnost podívat se na ministerstvo zahraničí, navštívit své domovské ambasády či některou z vojenských základen.

Jedním z hlavních cílů Modelu Severoatlantické aliance je zvýšit povědomí o současných zahraničně-bezpečnostních otázkách u mladých lidí. Projekt má podněcovat ve studentech schopnost kreativního myšlení a obhajoby vlastních zájmů.

Zájemci o účast v projektu se mohou hlásit do 20. října 2011 na adrese www.natomodel.cz.

AMO natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.