natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

    20. ledna 2018  9:29
    Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České republiky. Přinášíme pravidelný týdenní souhrn, který má poukázat na některé z nich, které se v uplynulých dnech šířily internetem.  

    Litevská prezidentka Dalia Grybauskaite s šéfem Vojenského výboru NATO Petrem Pavlem a generálním tajemníkem Aliance Jensem Stoltenbergem ve Vilniusu | foto: NATO Photos

    Ruský server Lenta.ru přišel z dezinformací, že je Ukrajina zapojena do záhadných útoků na ruské základny v Sýrii. Cituje vedoucího oddělení pro výrobu a vývoj bezpilotních strojů generálního štábu ruských ozbrojených sil Alexandera Novikova z ministerstva obrany s tím, že původ průmyslově vyrobených výbušnin použitých k útoku sahá k chemičce Shostka Chemical Reagents Plant se sídlem na severovýchodě Ukrajiny. Obsahovaly prý vysoce výbušnou sloučeninu PETN - pentaerythritol tetranitrát neboli pentrit.

    Závod Shostka ale není součástí ukrajinského vojenského průmyslového komplexu a nikdy ani v dobách Sovětského svazu pro armádu nevyráběl. Po rozpadu SSSR byl podnik privatizován a zaměřuje se na výrobu barviv a chemických indikátorů.

    Katastrofickou situaci na Ukrajině líčí nová dezinformace ruského státního Prvního kanálu. Ten tvrdí, že zdravotní stav populace v zemi je „zjevně zcela mimo kontrolu“. Tvrdí, že nedostatek očkovacích vakcín proti meningitidě nebo obrně je na úrovni afrických zemí. „Populace rychle klesá kvůli neúspěšné reformě zdravotnictví a nedostatku peněz,“ tvrdil známý Dmitrij Kiseljov v pravidelném pořadu Vesti Nedeli.

    Neexistují však žádné relevantní statistiky ani zprávy, které by takovou teorii podporovaly.

    Televizní První kanál také tvrdil, že „NATO je hlavním zdrojem všech válečných konfliktů v poválečném období a hlavním agresorem“. Přirovnal Alianci k teroristům takzvaného Islámskému státu s tím, že „zabila více lidí“ a proto by měla být označena také za teroristy.

    206 stran o ruských útocích

    Americký Senát zveřejnil obsáhlou 206stránkovou zprávu demokratického senátora Bena Cardina, která popisuje praktiky Kremlu při „úderech na demokracii" v Evropě a v USA.

    Pod názvem „Putinův asymetrický útok na demokracii v Rusku a Evropě: důsledky pro americkou národní bezpečnost“ zpráva analyzuje vměšování Ruska do politických a volebních procesů v Evropě. Zhruba 20 stran tvoří zdrojové citace. Jde o první podrobnou studií destabilizačních aktivit Ruska od prezidentských voleb v USA v roce 2016.

    Konspirační teorii o „šokující připravované americké invazi do Íránu, placené židovskými oligarchy“, publikoval Russia-Insider. Rozebírá analýzu Brookingsova institutu s tím, že jediným způsobem, jak vyřešit všechny problémy, které má Washington se současným íránským režimem, je využít možnost vojenské invaze.

    Analýza, která je k dispozici i on-line, ve skutečnosti pochází z roku z roku 2009. Není v ní uvedeno, že vojenská intervence je jedinou možnou možností. Ve skutečnosti uvádí výhody a nevýhody všech možných přístupů Washingtonu vůči Teheránu. Konstatuje, že „pokud v brzké době nedojde“ v Íránu ke změně zahraniční politiky nebo změně režimu, pak Washington „nebude mít jinou možnost“, než přijmout jedno či více vojenských opatření.

    Je nutné připomenout, že v roce 2009, kdy analýza vznikla, došlo v Íránu po prezidentských volbách k takzvané „Zelené revoluci“ nebo „Zelené vlně“ - sérii masivních protivládních protestů.

    Favoritem byl reformní kandidát Mír Hosejn Músáví. Bezprostředně po hlasování však úřady oznámily, že dosavadní hlava státu Mahmúd Ahmadínežád, známý svými nepřátelskými postoji vůči USA a Izraeli, získal více než dvě třetiny hlasů. Músáví označil výsledky za zfalšované a jeho přívrženci vyšli do ulic. Režimní síly proti statisícovým protestům krvavě zakročily.

    Spojené státy také podle dezinformace deníku Rossiskaya Gazeta hrozí Kyjevu „novou revolucí na Ukrajině, podobně jako na přelomu let 2013 a 2014“. Argumentem má být analýza Diany Francisové pro americkou Atlantickou radu, která prý popisuje scénář dalšího „Američany organizovaného převratu“. Francisová údajně varuje, že tentokrát proběhne jinak, protože ukrajinský prezident „Petro Porošenko brání reformám slibovaným západním investorům“.

    Americké zapojení do Euromajdanu je dlouhodobou a mnohokrát oprašovanou falešnou zprávou. Francisová se ve skutečnosti zaměřuje na Porošenkovy zatím nesplněné proklamace o vytvoření antikorupčního soudu a proměnu ukrajinské armády i v souvislosti s dodávkami amerických zbraní. Připouští, že podmínky připomínají ty, které vedly na Ukrajině v letech 2004 a 2014 k „pouličním revolucím“.

    Dezinformaci se znovu nevyhnula ani Litva. Státní ruská televize v pořadu Voskresnoye Vremya znovu oprášila falešnou zprávu, že litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė aktivně spolupracovala s někdejší sovětskou KGB pod krycím jménem „Magnolia“.

    Jde o opakující se a vyvrácenou dezinformaci pocházející už z roku 2015. Tehdy se objevila krátce poté, co Litva označila Rusko za hrozbu. Litevské Centrum pro výzkum genocidy a odporu bylo tehdy napadeno hackerským útokem a na právě zveřejňovaný seznam spolupracovníků sovětské KGB bylo podvrženo i jméno litevské prezidentky a několik falešných dokumentů, dokazujících údajně její příslušnost k agentům tajné služby.

    Materiál vychází z práce analytiků specializovaných serverů StopFake.org, EUvsdisinfo.eu, DFRLab Medium, CTHH MV a dalších, které se rozkrýváním dezinformací a falešných zpráv dlouhodobě zabývají.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media