Demonstranti zaútočili
na vojáky NATO kvůli karikaturám

8. února 2006  6:02
Vojáci NATO v Afghánistánu se stali terčem ozbrojených útoků demonstrantů, protestujících proti zveřejnění karikatur islámského proroka Mohameda v evropském tisku. Během nepokojů bylo zraněno pět norských vojáků mírové mise ve městě Majmaní na severu země. Afghánská policie několik útočníků zastřelila.  

Zveřejnění karikatur islámského proroka Mohameda v evropském tisku vyvolalo desítky demonstrací po celém Afghánistánu.

Dav asi tří set demonstrantů v úterý zaútočil nejprve kameny na základnu provinčního rekonstrukčního týmu ve městě Majmaní na severu Afghánistánu, kde v rámci mírové mise NATO působí i norští vojáci.

Demonstranti se pokusili vniknout do základny, vojáci se proto pokusili dav rozehnat slzným plynem. Dav poté vypálil sousední prázdnou vládní budovu a poté zaútočil střelbou a granáty na základnu rekonstrukčního týmu.

Během útoků bylo zraněno pět norských vojáků, konstatovala ve speciální zprávě tisková služba NATO. Během útoků shořela dvě vojenská vozidla a strážní stanoviště.

OSN z města odvolala z Majmaní svůj personál a do města aliance vyslala okamžitě speciální zásahové jednotky. Afghánská policie během nepokojů ve městě nejméně čtyři útočníky zastřelila.

Demonstrace se nevyhnuly ani Čechům
Demonstrace se nevyhnuly ani severnímu Afghánistánu, kde společně s Dány a Němci slouží čtyři desítky českých vojáků. Radikálové ve městě Fayzabád v neděli spálili dánskou vlajku a chystali se zaútočit na alianční jednotky ISAF.

"Násilí zabránila místní policie," citovala ČTK Jana Pejška z ministerstva obrany.
"Demonstrace se zúčastnilo kolem 2000 lidí. Otočila se proti jednotkám ISAF a místní duchovní začali popuzovat místní obyvatele proti přítomnosti jednotek v Afghánistánu," uvedl.

Demonstranti se podle něj nakonec rozešli. "U české jednotky zatím nebylo nutné přijímat zvýšená bezpečnostní opatření," uvedl Pejšek. Všichni čeští vojáci jsou podle něj v pořádku.

NATO vojáky z Afghánistánu nestáhne
Norská ministryně obrany Anne-Grete Strömová Erichsenová podle ČTK situaci v Afghánistánu označila za "velmi vážnou", ale ujistila, že Norsko bude nadále mírovou misi v této asijské zemi podporovat.

Mluvčí NATO James Appathurai vyloučil, že by aliance kvůli nepokojům změnila své plány v Afghánistánu. V příštích měsících tak do země vyšle dalších 6 tisíc vojáků pro rozšíření mírové mise ISAF na jih a západ země.

"Země aliance vyjádřily solidaritu se státy, jejichž ambasády skončily v plamenech. Opakujeme, že svoboda vyjádřit vlastní názor je věcí, která je nám drahá a nesmí být zpochybněna. To ale neznamená, že bychom se měli chovat nezodpovědně a nepoužívat zdravý rozum," uvedl český velvyslanec při NATO Štefan Füle.

Nepokoje v Afghánistánu se podle něj dostaly na program úterního zasedání zemí NATO, které se účastní mise v Afghánistánu. "Věc se nás přímo dotýká. Násilí není odpovědí a mělo by přestat. Vyzýváme k dialogu a ke zklidnění situace," dodal.

Násilnosti vypukly i v dalších městech
Potyčky vypukly rovněž před dánskou ambasádou a před úřadem Světové banky v Kábulu a v západoafghánském městě Herát, kde podle agenturních zpráv protestovalo až tři tisíce lidí.

Demonstranti tam házeli kameny na vládní budovy a italskou vojenskou základnu. Bouře proti kresbám, které už loni v září jako první otiskl dánský list Jyllands-Posten, se konají už řadu dní v celém muslimském světě. Muslimové jejich zveřejnění považují za urážku proroka a svého náboženského cítění.

"Jde o příznak střetu civilizací s odlišnými hodnotami. Západní společenství i při vědomí tolerance k jiným náboženstvím musí bránit svou svobodu slova, která je jedním ze základních pilířů společnosti," konstatoval historik Vladimír Nálevka z Univerzity Karlovy v Praze.

Euroatlantické společenství by podle něj rozhodně nemělo ustupovat hrozbám. "Když si uvědomíme, kolik vtipů existuje třeba o rabínech a také nejde o urážku náboženství. Bouře nevole a násilí jsou důkazem nezralosti muslimského světa," dodal.

Související článek:
(07.02.) NATO i EU odmítají násilí kvůli karikaturám

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.