Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Cvičení: Vojáci NATO se nechali vypátrat a zmanipulovat jen za pomoci informací z internetu

20. února 2019  17:24
Lotyští vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70 | foto: Judit Cseszregi

Cvičení: Vojáci NATO se nechali vypátrat a zmanipulovat jen za pomoci informací z internetu

V rámci výzkumu Severoatlantické aliance se podařilo vystopovat vojáky a prapory NATO a přesvědčit je, aby opustili své pozice. To vše jen za použití volně dostupných informací ze sociálních sítí a za cenu šedesáti dolarů. Tým výzkumníků z Centra výjimečnosti pro strategickou komunikaci tím ukázal, jak jednoduché může být zmanipulovat vojáky nepřítelem.

Rusko již v minulosti využívalo informační boj například během krize na Ukrajině. Podle deníku Wall Street Journal se Rusko také snažilo dostat do telefonů vojáků NATO, aby „získalo operační informace a zastrašilo je“. Naopak u vlastních vojáků se Rusko snaží jejich online aktivitu omezit.

Kam dál?
Dezinformace mají v Lotyšsku snížit důvěru ve spojence (27.12. 2018)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Zpráva: Německo se chystá stíhat desítky bojovníků IS

Německé orgány chtějí trestně stíhat desítky německých občanů, kteří se připojili k organizaci Islámský stát, uvádějí německá média. Zatýkací rozkaz byl vydán na 18 z 63 dospělých Němců, kteří jsou momentálně drženi v Sýrii, Iráku, Turecku a Řecku. Spolu s dětmi dosahuje počet zdržených německých občanů trojciferných čísel.

Informace se objevila po žádosti Spojených států, aby evropské státy vzaly zpět své občany, kteří jsou v zajetí Kurdů v Sýrii. Podle německého ministra zahraničí Heiko Masse jejich přijetí do Německa není tak jednoduché. „Tito lidé mohou přijít do Německa, jen pokud bude zajištěno jejich okamžité vzetí do vazby,“ prohlásil Maas.

Kam dál?
Španělsko odmítlo americkou žádost, aby země NATO nahradily USA v Sýrii (18.2. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Americká delegace v Bruselu podpořila NATO, navzdory Trumpovi

Americká delegace vedená předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi potvrdila závazek Spojených států k obraně Evropy. Pelosi v Bruselu uvedla, že v Kongresu existuje všeobecný konsenzus ohledně podpory NATO. To je v rozporu s postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa, který závazek k Alianci již několikrát zpochybnil.

„Nemyslím si, že existuje rozdíl mezi demokraty a republikány v našem vztahu k NATO – to není žádným způsobem stranické,“ prohlásila Pelosi. Mnichovské bezpečnostní konference se zúčastnilo přes 50 amerických senátorů a kongresmanů, což podle ní svědčí o zájmu USA o bezpečnost Evropy.

Kam dál?
Roztržka mezi Trumpem a Evropou nabírá na intenzitě (19.1. 2019)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

Trumpova směrnice přiblížila vznik vesmírných sil

Vesmírné síly jsou o krok blíže svému vzniku díky nové směrnici amerického prezidenta Donalda Trumpa, na jejímž základě vzniká nová větev armády USA. „Jsem tu kvůli bezpečnosti, ať už jde o vesmírné síly, které řeším dnes, nebo o hranice,“ uvedl prezident Trump na tiskové konferenci.

Vesmírné velitelství nyní spadá pod vzdušné síly USA a před jeho vznikem je nutné provést několik kroků. Musí být zřízena velitelská struktura a stanoven jejich rozpočet, o čemž budou rozhodovat zákonodárci.

Kritici z řad politiků i odborníků považují zřízení vesmírných sil jako nové větve armády za zbytečné a drahé. „Není důvod věřit, že by vesmírné programy fungovaly lépe než dnes pod velením vzdušných sil,“ uvádí bývalý odborník z NASA Sean O’Keefe.

Kam dál?
Pence: Vesmírné velitelství spojí všechny vesmírné vojenské schopnosti (19.12. 2019)

Zdroj: USA Today (USA)

---

Rusko zakáže vojákům používat chytré telefony, aby zakrylo jejich digitální stopu

Ruští zákonodárci schválili zákon, který zakazuje ruským vojákům použití chytrých telefonů a nahrávacích zařízení. Vojáci v minulosti sdíleli fotky a příspěvky ze služby, čehož využili zahraniční novináři k odkrytí utajených aktivit ruské armády. Například byl odhalen původ rakety k sestřelení malajsijského letadla na Ukrajině nebo rozash zapojení ruské armády v Sýrii.

„Informace sdílené vojáky na internetu a v médiích jsou využívány k informačnímu a psychologickému tlaku a v některých případech formují zaujaté hodnocení ruské statní politiky,“ vysvětlil omezení telefonů náměstek ministra obrany Nikolaj Pankov.

Kam dál?
Putin a Erdogan se dohodli na užší spolupráci v Sýrii (24.1. 2019)

Zdroj: New York Times (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.