Brigáda rychlého nasazení bude cvičit v rámci německé divize

15. února 2017  20:20
Česká 4. brigáda rychlého nasazení se připojí k německé 10. obrněné divizi, aby spolu vojáci mohli intenzivně cvičit a být případně i nasazeni ve společně sestavě. Vyplývá to z dohody, kterou na okraj zasedání ministrů obrany NATO podepsali ministři České republiky a Německa.  
Vojáci 4. brigády rychlého nasazení | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Dohodu podepsali ve středu v Bruselu Martin Stropnický a Ursula von der Leyen. Smyslem dohody je především společný výcvik a sdílení zkušeností. „První společné cvičení plánujeme na podzim v Německu,“ upřesnil Stropnický.

Stejnou dohodu podepsal s německou ministryní také rumunský ministr obrany. Berlín také počítá se spoluprací své divize rychlého nasazení s rumunskou 81. mechanizovanou brigádou.

V rámci NATO už existuje koncept takzvaných „páteřních států“, kdy se k armádám velkých členských zemí v užší spolupráci přidávají svými jednotkami a schopnostmi menší spojenci.

Pro českou armádu jde o logický krok, 4. brigáda bude cvičit v rámci německé divize. Česko podle jeho slov jednotku nikomu nedává, její cvičení bude standardním způsobem schvalovat česká vláda. Dnešní podpis není právním závazkem, ale vyjádřením společné vůle.

Česká armáda by měla mít zároveň zastoupení na velitelství německé divize ve Veitshöchheimu. Vojáci všech tří zemí by se měli společně vzdělávat a účastnit se společných cvičení, aby se zvýšila jejich společná bojová síla a možnost společného nasazení rozdílné vojenské techniky jednotlivých států.

Německo už podobným způsobem spolupracuje s Nizozemskem a v současnosti jsou k německým velitelským strukturám přičleněny hned dvě třetiny nizozemských ozbrojených sil.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.