Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Craddock: Krize se dotkne aliančních operací

12. ledna 2009  13:53
Craddock: Krize se dotkne aliančních operací
Současná ekonomická krize by mohla přinutit členské státy NATO ke stažení jejich jednotek z Afghánistánu, prohlásil vrchní velitel aliančních sil v Evropě americký generál John Craddock, když se nastupující americký prezident Barack Obama chystá požádat spojence o vyslání dalších jednotek do Afghánistánu.

„Ekonomická krize zvyšuje riziko, že naši spojenci nebudou schopni zůstat v operacích déle,“ odpověděl Craddock na otázky novinářů týkající se finanční krize a jejích dopadů na alianční mise včetně těch na Balkáně a ve Středomoří.

Generál Craddock hovořil i o „slepé uličce“, do které se dostaly alianční jednotky bojující proti povstalcům na jihu Afghánistánu, ale popřel, že by spojenci prohrávali celkovou válku proti povstalcům. Podle něj Severoatlantická aliance bude muset být silně přítomna v Afghánistánu nejméně deset let a poté „přítomna nějakým způsobem po desetiletí“.

Čtěte také:
Craddock: Politická vůle NATO kolísá
USA naléhají na spojence kvůli Afghánistánu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

Scheffer: NATO neplánuje vyslání jednotek do Gazy
Severoatlantická aliance nemá žádné plány na rozmístění mírových sil, které by dohlížely na zastavení palby v Gaze, oznámil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Izrael nyní v pásmu Gazy vede silnou vojenskou kampaň proti radikálnímu islámskému hnutí Hamas, kterému chce zabránit v ostřelování jižního Izraele. Izrael oznámil, že jeho ofenzíva nepřestane, dokud neustanou raketové útoky Hamasu na izraelská území a dokud nebude vyvinut mezinárodně garantovaný systém, který zabrání Hamasu v doplňování jeho arzenálu.

Scheffer na návštěvě Izraele prohlásil, že Aliance by mohla hrát roli mírotvorce pouze v případě, že by k tomu měla mandát OSN a že by existovala izraelsko-palestinská mírová dohoda odsouhlasená oběma stranami konfliktu.

Čtěte také:
Scheffer se bude loučit s funkcí i v Izraeli  

Zdroj: International Herald Tribune (Velká Británie)  

---

Biden: I nadále budeme pomáhat Afghánistánu
Nastupující americký viceprezident Joe Biden během své návštěvy nebezpečných jihoafghánských provincií Hílmand a Kandahár přislíbil pomoc Afghánistánu v jeho boji s terorismem, drogami a korupcí. Biden se podle svých slov velmi zajímá o budoucnost tohoto regionu, protože se „dotýká nás všech“.

Zvolený americký prezident Barack Obama slíbil ukončit válku v Iráku a soustředit se na Afghánistán, kde povstalci znovu nabývají na síle. Spojené státy se do Afghánistánu v tomto roce chystají poslat dalších až 30 000 vojáků.

Během své návštěvy Afghánistánu se Biden setkal s guvernérem provincie Hílmand Ghulabem Mangalem, regionální velitel aliančních sil holandský generál Mart de Kruif ho seznámil s aktivitami koaličních sil na jihu země a velitel amerických jednotek v Afghánistánu generál David McKiernan Bidenovi připomněl, že tisíce nových amerických vojáků v Afghánistánu budou potřebovat „podpůrné prostředky“ jako jsou vrtulníky, inženýři, vojenská policie a přepravní prostředky.

Joe Biden byl na dvoudenní návštěvě Afghánistánu poté, co navštívil sousední Pákistán. Svoji cestu zakončí v Iráku.

Čtěte také:
Zpráva: USA měly v Afghánistánu nereálné cíle  

Zdroj: AP (USA)  

---

Australští vojáci zabili velitele Talibanu v provincii Uruzgan
Australské speciální síly zabili jednoho z hlavních talibanských povstalců, mullu Abdula Rasheeda, zodpovědného za nábor zahraničních bojovníků a sebevražedných atentátníků. Rasheed také pomáhal koordinovat bombové útoky na zahraniční jednotky v jihoafghánské provincii Uruzgan. Pravděpodobně zorganizoval i raketový útok, který tento měsíc zabil australského vojáka Gregoryho Shera. Rasheed byl zabit v den melbournského pohřbu vojína Shera.

„Rasheed byl hlavním velitelem Talibanu v údolí Baluchi, byl odpovědný za operace Talibanu v této oblasti, a tedy i za smrt mnoha koaličních vojáků a místních civilistů,“ píše se ve vyjádření australského ministerstva obrany.

„Rasheedova smrt významně naruší operace povstalců v provincii Uruzgan,“ komentoval událost australský generál Mark Evans.

Čtěte také:
Austrálie nechce posílit jednotky v Afghánistánu

Zdroj: Bloomberg (USA)  

---

Dodávky přepravních Airbusů se zpozdí
Evropský výrobce letecké techniky EADS a jeho divize Airbus Military oznámili, že navrhují dodat první stroje A400M svým zákazníkům tři roky po jejich prvním testovacím letu. Datum prvního letu však zatím nebylo stanoveno.

Airbus Military chce začít se sériovou výrobou čtyřmotorového dopravního letadla A400M teprve po dosažení náležité vyspělosti letounu podložené výsledky testovacích letů. Zatím byl nucen odložit výrobu tohoto letounu kvůli technickým problémům.

Čtěte také:
Německo čelí problémům se starými letouny Transall 
NATO plánuje nákup přepravních letounů  

Zdroj: Defense News (USA) 

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.