Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Členové NATO nechtějí poslat další vojáky do Afghánistánu

23. února 2009  16:59
Členové NATO nechtějí poslat další vojáky do Afghánistánu
Většina členských států Severoatlantické aliance nebude následovat krok Spojených států a výrazně neposílí své kontingenty v Afghánistánu. Na rozdíl od rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy vyslat do Afghánistánu dalších 17 tisíc vojáků, hovoří ostatní členové NATO pouze o stovkách nových vojáků.

Americký ministr obrany Robert Gates proto vyzval tyto členy, aby vyslaly více civilních expertů. Gates považuje civilní pomoc za důležitou oporu vojenských operací a vítá jakoukoli pomoc spojenců v civilních oblastech.

Civilní experti by se mohli podílet na výcviku místních bezpečnostních složek či budování afghánské ekonomiky.

Čtěte také:
Gates: NATO se může v Afghánistánu zaměřit na civilní úkoly
Evropa nepošle další vojáky do boje proti Talibanu  

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)  

---

NATO nabídlo další podporu Afghánistánu
Na schůzce ministrů obrany Severoatlantické aliance, při které se projednávala strategie NATO v Afghánistánu, zdůraznil americký ministr obrany Robert Gates potřebu mít dostatečný počet vojáků na místě v době konání srpnových prezidentských voleb. Alianční vojáci musí garantovat jejich bezpečnost a kredibilitu.

Vrchní velitel aliančních sil generál John Craddock očekává, že dva až tři prapory v počtu několika tisíc mužů by mohly být vyslány spojenci před konáním voleb. Craddock uvedl, že jednou z možností by bylo vyslání jednotek, které jsou přiřazeny k Silám rychlé reakce NATO.

Čtěte také:
NATO: Dostatek času posílit afghánské volby
Kvůli volbám Německo do Afghánistánu vyšle další vojáky

Zdroj: New York Times (USA)

---

Nové zásobovací trasy NATO do Afghánistánu
Po uzavření letecké základny Spojených států v Kyrgyzstánu by nová zásobovací trasa pro vojáky Severoatlantická aliance v Afghánistánu mohla vést přes Gruzii. Nabídka přišla s příslibem gruzínské strany, že Gruzie do Afghánistánu vyšle své vojáky. Místní média uvádějí, že by se afghánské mise mělo zúčastnit na 100 gruzínských vojáků.

Podle názoru Aleksandra Šaravina z Institutu politických a vojenských analýz se nejedná o atraktivní nabídku. Gruzínská alternativa nemůže nahradit ztrátu základny v Kyrgyzstánu a spíše se jedná o politický krok, aby si NATO Gruzie všimlo, tvrdí Šaravin.

Nevojenský materiál se nyní bude převážet přes další dvě země – Tádžikistán a Uzbekistán. Tádžikistán je se svou nejkratší cestou směrem k Afghánistánu velice důležitou tranzitní zemí pro spojence.

Čtěte také:
Kyrgyzstán: Rozhodnutí uzavřít americkou základnu je definitivní
Tádžikistán umožní letecké zásobování ISAF
Gruzie plánuje vyslat vojáky do Afghánistánu

Zdroj: Russia Today (Rusko)  

---

Zpráva: Povstalci v Afghánistánu utrpěli další ztráty
Na 14 povstalců zahynulo během dvou víkendových útoků koaličních vojsk na jihu Afghánistánu. Jednotky Severoatlantické aliance a afghánské armády zaútočily na sídlo povstalců v provincii Kandahár. Představitel místní policie uvedl, že akce byla odvetou za nedávný útok na kolonu afghánských ozbrojených sil.

Při druhé akci zaútočily letecké síly Aliance na vůz přepravující povstalce v provincii Hilmand. Mluvčí Talibanu uvedl, že oběťmi náletů byli civilisté.

Zdroj: CNN (USA)

---

Scheffer: NATO potřebuje novou strategickou koncepci
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer vyzval k sestavení nové strategické doktríny NATO, která by byla schopná čelit nástrahám 21. století. Terorismus, kybernetické útoky či vliv podnebí jsou faktory, se kterými zakladatelé Aliance nepočítali. Scheffer zastává názor, že Aliance musí brát v potaz nebezpečí počítačových hackerů, přerušení energetických dodávek či dopadu globálního oteplování.

„Kybernetický útok nepotřebuje jediného vojáka, aby překročil hranice cizího státu, přesto může paralyzovat funkčnost celého státu,“ řekl Scheffer. Zároveň by se nová strategie měla přizpůsobit trendu rozšiřování aliance. NATO mělo naposledy při určování své strategie v roce 1999 pouze 19 členů.

Generální tajemník označil dosavadní koncept Aliance za eurocentrický, který není kompatibilní s politickými a bezpečnostními událostmi nového tisíciletí. "Je zapotřebí urychleně najít jasnou vizi cílů a úkolů Aliance," zdůraznil Scheffer.

Zdroj: Taiwan News (Taiwan) 

sin natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.