Čína chce navázat vztahy s NATO

25. května 2007  10:54
Čína che posílit vztahy ze Severoatlantickou aliancí. Peking si od užších kontaktů mezi oběma stranami slibuje vzájemné porozumění a záruku udržení míru a stability v oblasti, uvedla mluvčí čínské diplomacie Jiang Yu.  

Peking má zájem o spolupráci na všech úrovních, od politických debat přes vojenská cvičení až po výměnu velitelských zkušeností.

Čínské ministerstvo zahraničí tak potvrdilo vyjádření šéfa vojenského výboru NATO Raye Henaulta, že Aliance by ráda navázala vojenské vztahy s čínskými ozbrojenými silami.

"Aliance je otevřena myšlence navázat vztahy s Čínou, jakmile se naskytne příležitost," citovala Henaulta agentura Xinhua.

NATO by podle Henaulta chtělo ukončit napětí mezi Aliancí a Čínou. To trvá od roku 1999, kdy během alianční operace proti režimu jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče letouny NATO bombardovaly i čínské velvyslanectví v Bělehradu. Při útoku tehdy zemřeli tři čínští novináři.

Po incidentu, který Aliance označila za nehodu, vzájemné vztahy klesly doslova na bod mrazu, i když se představitelé NATO i Spojených států oficiálně omluvili.

"NATO chce setřást stín bombardování ambasády a je připraveno navázat s Čínou nové vztahy," konstatoval Henault.

Čínská armáda je nejpočetnější na světě. V ozbrojených silách slouží přes 2 miliony vojáků. V posledních letech Peking vydává na armádu 45 miliard dolarů ročně, nakupuje nejmodernější zbraňové systémy a armádu zeštíhluje.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.