Čína chce navázat vztahy s NATO

25. května 2007  10:54
Čína che posílit vztahy ze Severoatlantickou aliancí. Peking si od užších kontaktů mezi oběma stranami slibuje vzájemné porozumění a záruku udržení míru a stability v oblasti, uvedla mluvčí čínské diplomacie Jiang Yu.  

Peking má zájem o spolupráci na všech úrovních, od politických debat přes vojenská cvičení až po výměnu velitelských zkušeností.

Čínské ministerstvo zahraničí tak potvrdilo vyjádření šéfa vojenského výboru NATO Raye Henaulta, že Aliance by ráda navázala vojenské vztahy s čínskými ozbrojenými silami.

"Aliance je otevřena myšlence navázat vztahy s Čínou, jakmile se naskytne příležitost," citovala Henaulta agentura Xinhua.

NATO by podle Henaulta chtělo ukončit napětí mezi Aliancí a Čínou. To trvá od roku 1999, kdy během alianční operace proti režimu jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče letouny NATO bombardovaly i čínské velvyslanectví v Bělehradu. Při útoku tehdy zemřeli tři čínští novináři.

Po incidentu, který Aliance označila za nehodu, vzájemné vztahy klesly doslova na bod mrazu, i když se představitelé NATO i Spojených států oficiálně omluvili.

"NATO chce setřást stín bombardování ambasády a je připraveno navázat s Čínou nové vztahy," konstatoval Henault.

Čínská armáda je nejpočetnější na světě. V ozbrojených silách slouží přes 2 miliony vojáků. V posledních letech Peking vydává na armádu 45 miliard dolarů ročně, nakupuje nejmodernější zbraňové systémy a armádu zeštíhluje.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.