Čím může NATO přispět v Dárfúru?

6. května 2005  12:32
Představitelé Severoatlantické aliance se v následujících týdnech zapojí do intenzivních jednání následujících po formální žádosti Africké unie (AU) o vojenskou pomoc v súdánském regionu Dárfúr. Možným zapojením aliance se ve své analýze zabývá David Loyn, korespondent BBC.  

AU nyní výrazně posiluje své jednotky v oblasti. Místo 2 200 vojáků jich zde bude téměř 8 tisíc. Avšak ani toto množství nebude mít na území o rozloze Francie proti pohyblivým silám povstalců dostatečný efekt. AU tedy po NATO požaduje poskytnutí logistické podpory, včetně komunikace, a těžkotonážní přepravní prostředky, které nemají africké armády k dispozici.

Představitelé aliance zdůrazňují, že AU nepožádala o žádné bojové jednotky, ale pouze o logistickou podporu potřebnou pro přesuny mnoha vojáků na velké vzdálenosti. NATO je jediná mezinárodní aliance, která je nyní schopná tyto prostředky poskytnout.

OSN, která nyní shromažďuje monitorovací síly pro Súdán, žádné vlastní jednotky nemá. Evropská unie se snažila dohodnout na tzv. bojových skupinách, které však ještě několik let nebudou akceschopné.

Plánovači si jsou též vědomi potřeby rychlosti. Ani za ideálních podmínek není lehké zajistit pravidelné zásobování a během období dešťů v červnu až červenci a září se navíc z nezpevněných cest stanou neprostupné bažiny. Proto jsou důležité letecké transporty aliance.

Súdánská krize tak ukázala současnou slabost AU. I v případě politické shody nemá Afrika ještě schopnost vyřešit své vlastní problémy.

Rada bezpečnosti nedávno přijala dvě rezoluce týkající se Dárfúru, jednu zavádějící sankce a druhou, která umožňuje předložit tento případ Mezinárodnímu trestnímu tribunálu. Tyto rezoluce však nejsou dosud podpořeny žádnou akcí a tak si humanitární pracovníci stěžují, že súdánští představitelé stále občas ustoupí od spolupráce a brání jim v práci.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

 

ivn natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.