Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Chorvatsko, Albánie a Makedonie na společném vojenském cvičení

30. března 2006  16:08

Chorvatsko, Albánie a Makedonie na společném vojenském cvičení
Kandidáti na členství v Severoatlantické alianci, Chorvatsko, Albánie a Makedonie, se spolu se Spojenými státy zúčastnili spojeného námořního cvičení při pobřeží Jaderského moře. Manévry měly za cíl posílit jejich vzájemnou vojenskou spolupráci. Jednotky námořnictva prováděly zadržování lodí nesoucích zbraně hromadného ničení, které chtěli teroristé použít proti zemím NATO.

Do cvičení, které mělo zabránit plavidlu dostat se z Albánie do chorvatských vod, byly zapojeny tajné služby i ministři obrany zúčastněných zemí. Cílem podobné pozemní operace pak bylo zadržet nákladní vozidlo vezoucí zbraně hromadného ničení z Albánie přes Srbsko a Černou Horu a Chorvatsko směrem k Evropské unii. „Věřím, že toto cvičení bude prvním krokem ve snahách Albánie, Makedonie a Chorvatska na cestě k plnohodnotnému členství ve euro-atlantických integračních strukturách,“ řekl novinářům chorvatský kotradmirál Ivica Tolič ve Splitu. Albánie, Makedonie a Chorvatsko podepsaly se Spojenými státy v roce 2003 Jadranskou chartu, iniciativu namířenou na podporu integrace těchto zemí do NATO. Tyto tři balkánské země usilují o vstup do NATO do roku 2008.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Bush vyzývá k přítomnosti NATO v Dárfúru
Prezident Spojených států George Bush vyzval k rozmístění bezpečnostních sil NATO v Súdánu. Bush uvedl, že by rád viděl mírové jednotky NATO připojené k existujícím jednotkám Africké unie o síle 7500 mužů za účelem zajištění logistiky a podpory velení a též aby sloužily jako symbol vůle Západu ukončit etnické čistky, které v regionu Dárfúr zuří.

Bush se ve středu setkal s nigerijským prezidentem Olesegunem Obasanjem, aby jednal o bezpečnosti v regionu a o dárfúrské krizi. Řekl, že v jednáním s Obasanjem došli ke shodě v tom, že mírové jednotky jsou pouze prvním krokem jak problémy v regionu vyřešit. „Obasanjo mi řekl, že se setkal s rebely a snažil se dojít k jasnému poselství, které by pak mohlo být tlumočeno při vyjednáváních se súdánskou vládou,“ řekl Bush.

Zdroj: United Press International (USA)

---

NATO přehodnotí vztahy s Běloruskem
NATO po prezidentských volbách, které Západ označil jako vadné, přehodnocuje svůj jedenáctiletý vztah s Běloruskem, uvedl mluvčí NATO James Appathurai. Experti na lidská práva OSN vyzvali Bělorusko, aby odtajnilo jména odhadovaných asi 1000 lidí, kteří jsou zadržováni v souvislosti s demonstracemi, které proběhly po volbách 19. března.

Drtivé vítězství prezidenta Alexandra Lukašenka bylo mezinárodními pozorovateli, Evropskou unií a Spojenými státy označeno jako podvodné. Appathurai uvedl, že není jasné jaká opatření spojenci z NATO přijmou, avšak zdůraznil, že v alianci panuje široká nespokojenost nad údajnou manipulací s hlasy a nad zatýkáním politických oponentů.

Program Partnerství pro mír podepsaný Minskem v roce 1995 vedl ke skromné spolupráce v oblastech, jako financování NATO pro ukládání starých protipěchotních min na běloruském území. Veškeré kontakty byly omezeny na setkání vojenských pracovníků na nejnižší úrovni a to v otázkách civilní obrany a bezpečnosti hranic a nezahrnovaly výměnu jakýchkoliv důvěrných informací, sdělil Appathurai. Vyslanci NATO v Bruselu budou v nadcházejících dnech zkoumat možnosti, dodal. Evropská unie sdělila, že hodlá příští měsíc uvalit sankce, jako je vízová povinnost pro Lukašenka a pro dalších vrcholné představitele.

Zdroj: Reuters AlertNet (Velká Británie)

---

Pokud nebude terorismus poražen v Afghánistánu, nemůže být poražen nikde
Vysoce postavený představitel NATO v Afghánistánu, Hikmet Cetin, uvedl, že „pokud nebude terorismus poražen v Afghánistánu, nemůže být poražen nikde jinde.“ Cetin, který navštívil 25. výroční konferenci americko-turecké rady ve Washingtonu informoval novináře o současné situaci v Afghánistánu. Uvedl, že „celkové podmínky v Afghánistánu jsou dobré. Taliban byl odstraněn ze státní správy. Al Kajda v zemi nemá žádná zařízení či komunikační sítě, avšak aktivity Talibanu a Al Kajdy na některých místech pokračují. Incidenty zejména na pákistánské hranici se od minulého září vystupňovaly.

Taliban a teroristické organizace si uvědomují, že proti mezinárodním jednotkám nemohou bojovat. Změnily však taktiku po vzoru Iráku a ačkoliv jsou afghánské kultuře sebevražedné útoky cizí, jsou nyní používány,“ říká Cetin. „Útoky jsou zvláště namířeny proti školám a vzdělávacímu systému na jihu,“ uvedl. Cetin dále řekl, že „terorismus souvisí s ekonomickými a sociálními podmínkami. Dokud se obchod, vzdělání a zdravotnictví nezotaví, samotná vojenská operace nebude dostačující. Podpora sousedících zemí, zejména Pákistánu, bude též potřebná. Jsme v globálním zápase. Pokud nebude terorismus poražen v Afghánistánu, nemůže být poražen nikde jinde,“ řekl Cetin.

Zdroj: Turkish Press (USA)

---

Obchod s tanky na Slovensku prověřuje policie
Policie prověřuje obchod se 79 tanky, které prodalo slovenské ministerstvo obrany soukromé firmě, aby je zlikvidovala. Je totiž podezření, že tanky určené do šrotu, byly rozebrány a součástky prodány jako náhradní díly. V celé věci začalo trestní stíhání a vyšetřuje se, jestli nejde o nedovolené ozbrojování a obchodování se zbraněmi.

Podle dosavadních zjištění policie a vojenských zpravodajských služeb totiž firma, která měla tanky zničit, je v rozporu s podepsanou smlouvou prodala další společnosti. Policie navíc našla 16 tanků na místě, kde podle smlouvy vůbec neměly být. Zajistila je, aby se s nimi nemohlo dále nakládat.

Případ vyšetřuje Úřad pro boj proti organizované kriminalitě. Porušení smlouvy společností Robus s.r.o., která měla tanky zničit, potvrdil i ministr obrany Slovenska, Martin Fedor. Firma podle něj nedodržela s největší pravděpodobností minimálně dva body smlouvy. „Techniku umístila v jiných prostorách, než předpokládala smlouva a došlo k jejímu následnému odprodeji,“ uvedl Fedor. Přesto se ministerstvo nechystá smlouvu vypovědět a bude usilovat o nápravu, sdělil Fedor.

Zdroj: Pravda (Slovensko)

jnd natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.