natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Chemici a tým expertů cvičí v Turecku

    21. listopadu 2006  11:26
    Liberečtí chemici dokončují přípravy na půlroční nepřetržitou pohotovost. Během ní mohou být v rámci Sil rychlé reakce NATO vyslání kamkoliv na světě. Velitelský štáb proto prochází cvičením v Turecku, aby prověřil spolupráci se speciálním vyhodnocovacím týmem NATO.  

    V první polovině příštího roku budou čeští chemici v rámci takzvané osmé rotace Sil rychlé reakce NATO (NRF - NATO Response Force) opět velet 312. multinárodnímu praporu chemické, radiační a biologické ochrany NATO.

    Liberečtí vojáci tvoří zhruba polovinu jednotky a během půlroční nepřetržité pohotovosti je NATO může okamžitě vyslat kamkoliv na světě.

    V tureckém Istanbulu v těchto dnech vrcholí rozsáhlé mezinárodní cvičení Steadfast Jaw, které se účastní velitelský štáb praporu a speciální vyhodnocovací tým NATO.

    Ten tvoří kromě Čechů i specialisté z Německa, Francie a Turecka a na cvičení má získat certifikát, že je připraven k nasazení do misí.

    "Ve vyhodnocovacím týmu pracuje řada odborníků a štáb praporu se po konzultacích s nimi rozhoduje, co udělat v kritických situacích, kdy by se použily bojové otravné látky, nebo ve chvílích před hrozícím útokem," uvedla mluvčí libereckých chemiků Karolina Zemanová.

    Jak dodala, tým vede bývalý velitel mnohonárodního praporu Vratislav Osvald a tvoří jej například lékař, meteorolog, toxikolog, epidemiolog nebo specialista na zamořené výbušniny. "Vyhodnocovací tým není určen pouze pro mnohonárodní prapor, ale měl by pomáhat také jiným jednotkám Severoatlantické aliance," řekla Zemanová.

    První mnohonárodní prapor chemické, biologické a radiační ochrany NATO vznikl v prosinci roku 2003 a skládal se z 600 až 700 specialistů z 11 evropských zemí, USA a Kanady.

    Česká republika tehdy dostala poprvé v historii od NATO úkol prapor vybudovat a dokonce mu velet. Téměř polovinu mužstva tvořili Češi a veleli jednotce v celém roce 2004. Během pohotovsti vojáci praporu chránili například olympijské a paralympijské hry v Aténách a summit NATO v Turecku. - více zde

    Síly rychlé reakce NATO (NATO Response Force – NRF) jsou speciální mnohonárodní jednotky, které mají v případě potřeby zasáhnout okamžitě prakticky kdekoliv. Na vzniku speciálních sil se dohodly členské země NATO během summitu v Praze v listopadu 2002. - více zde

    Liberečtí chemici předvádějí, jak se zkoumá zasažený terén. (Ilustrační foto)

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media