Česko se hlásí do sil velmi rychlé reakce pod polským velením

31. března 2017  17:31
Česká republika nabízí vojáky do Sil velmi rychlé reakce (VJTF), které v roce 2020 povede Polsko. Ve Varšavě to potvrdil český ministr obrany Martin Stropnický s tím, že půjde o jednotku velikosti praporu.  
Chrudimští výsadkáři před odletem na cvičení Sil velmi rychlé reakce NATO | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Česko se aktivně podílí na posilování obrany a bezpečnosti euroatlantického prostoru, naše zapojení v následujících letech dále posílíme,” uvedl ministr obrany Martin Stropnický po setkání se svým polským protějškem Antonim Macierewiczem.

Polsko povede jednotky velmi rychlé reakce NATO (VJTF) v roce 2020 a Česká republika do nich nabízí jednotku o síle praporu. Síly velmi rychlé reakce mají být připraveny přispěchat na pomoc ohrožené členské zemi v řádu hodin a jsou přímou reakci na ruskou anexi Krymu a změněnou bezpečnostní situaci v Evropě.

Oba ministři hovořili také o možnosti dalšího zapojení českých sil v rámci Mnohonárodního sboru Severovýchod. Podle Stropnického uvažuje ministerstvo obrany o určité přidružení české 7. mechanizované brigády k Mnohonárodnímu diviznímu velitelství v Elblagu.

„Jeden z českých důstojníků proto od letošního léta obsadí funkci zástupce velitele Mnohonárodní divize Severovýchod. Spolupráce by v počátcích spočívala ve společných štábních cvičeních,” řekl Stropnický.

Ten s polským kolegou mluvil také o rotační výcvikové aktivitě států Visegrádske čtyřky (V4) v Pobaltí v rámci posílení přítomnosti NATO na svém východním křídle. Čeští vojáci v rámci této iniciativy působili v začátku roku v Litvě. Polsko v posledním čtvrtletí vyšle své jednotky do Lotyšska.

Stropnický připomněl, že už v roce 2019 budou státy V4 také sestavovat bojová uskupení Evropské unie. Česko poskytne vrtulníky, zdravotníky, pyrotechniky nebo vojenské policisty. Oba ministři se shodli na tom, že takzvané Battlegroups EU musí být lépe připraveny, procvičeny a podporovány společným financováním.

„V4 musí jít příkladem a pro pohotovost v roce 2019 vystavět akceschopná bojová uskupení,“ dodal Stropnický.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.