natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Čeští vojáci se připravují na možné nasazení v Africe

    10. června 2008  5:04
    Ve vojenském prostoru Hradiště začalo rozsáhlé cvičení vojáků 4. brigády rychlého nasazení, kteří by příští rok měli být nasazeni v rámci mise Evropské unie v některé ze středoafrických zemí.  

    "Hlavním úkolem cvičení je udržet připravenost jednotek k operačnímu nasazení," uvedl zastupující mluvčí jednotky Miroslav Jordánek.

    Do dvoutýdenních manévrů se zapojí prakticky všechny jednotky ze 4. brigády rychlého nasazení: 41. mechanizovaný prapor z Žatce, 42. mechanizovaný prapor z Tábora a 43. výsadkový mechanizovaný prapor z Chrudimi.

    Právě vojáci z brigády rychlého nasazení tvoří jádro společného česko-slovenského bojového uskupení, takzvané Battlegroup. Jednotka by měla být pod vlajkou Evropské unie nasazena v roce 2009 v některém ze států střední Afriky. Kdy přesně by měli čeští vojáci do Afriky vyrazit a v jakém počtu, ale zatím není jasné.

    Česko se už vojenské mise Evropské unie v africkém Čadu a Středoafrické republice účastní, zatím ale jen okrajově. Armáda chce vyslat dva štábní důstojníky do operačního střediska mise ve Francii.

    V současné době probíhá rozmísťování 4 000 vojáků Evropské unie, kteří by měli v oblasti působit jeden rok. Operace je zaměřena na ochranu civilistů, zejména uprchlíků, usnadnění humanitární pomoci a ochranu mise OSN v Čadu a Středoafrické republice.

    "Česká republika se této fáze operace přímo neúčastní, podílí se ale na finančních nákladech, když přispěla částkou 12 milionů korun," uvedl již dříve mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

    Evropská unie nedávno rozhodla, že do afrického Čadu vyšle přibližně 4 tisíce vojáků. Sedmadvacítku o to požádala OSN. Cílem vůbec největší mise v dosavadní historii Unie má být zajištění bezpečnosti v oblastech sousedících se západosúdánským regionem Dárfúr zmítaným násilnostmi.

    Čad ale před časem zachvátila vlna krvavých násilností, když povstalci dokonce zaútočili na brány hlavního města Ndjameny a pokusili se svrhnout prezidenta. Vládním jednotkám se podařilo povstalce vytlačit. Z obavy před násilnostmi uprchlo z Čadu zhruba 50 tisíc lidí do Kamerunu.

    Vojáci Evropské unie mají v misi pomáhat expertům OSN, kteří v Čadu a Středoafrické republice mají cvičit zhruba 850 místních policistů. Ti by pak měli působit v uprchlických táborech pro utečence z Dárfúru. Kromě toho budou unijní vojáci chránit pracovníky dalších humanitárních organizací a konvoje s uprchlíky.

    Jednotky Evropské unie tak doplní síly OSN a Africké unie, které už v Dárfúru působí. Válka v západosúdánské provincii Dárfúr propukla v únoru 2003, když skupiny černošských ozbrojenců zaútočily na vládou údajně podporované arabské milice.

    Od té doby si konflikt vyžádal podle odhadů humanitárních pracovníků a pozorovatelů až 200 tisíc obětí. Během dvou let opustily své domovy dva miliony lidí, kteří přežívají v uprchlických táborech. Africké mírové jednotky působí v provincii od dubna 2004.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media