Čeští vojáci pomáhají afghánské policii získat respekt

24. května 2007  6:21
Čeští vojáci ze základny ve Fajzabádu na severovýchodě Afghánistánu pomáhají místní policii s hlídkami ve městech a na rušných tržištích. Cílem společných patrol je zvýšení kreditu národní policie, která v posledních měsích utrpěla na důvěryhodnosti.  

"Pěší patroly naše jednotky pravidelně provádí především ve Fajzabádu a to nejen v průběhu dne, ale také v nočních hodinách," řekla mluvčí české jednotky v odlehlé provincii Badakšan Lada Kovářová.

Důvěra místního obyvatelstva v afghánské muže zákona je v posledních měsících nízká kvůli nejasné minulosti některých příslušníků a vysokých funkcionářů, nebo jejich vazbám na nelegální aktivity a s tím spojenou korupcí.

"Proto probíhá v současné době v řadách Afghánské národní policie množství kontrol a prověrek, které mohou vyvolat odpor nejenom u samotných příslušníků policie, ale také u místního obyvatelstva," uvedla Kovářová.

Vysocí policejní důstojníci, ale i řadoví policisté jsou v poslední době často cílem útoků kriminálních a povstaleckých skupin napojených na teroristy. V dubnu například ozbrojenci zaútočili během nácviku slavnostního nástupu afghánských policistů v Kunduzu. Při útoku tehdy zahynulo patnáct lidí.

Naposledy pak minulý týden zaútočili povstalci na policejní konvoj vlivného afghánského generála Kentooze přímo ve Fajzabádu. Při atentátu zahynul člen ochranky, dalších sedm policistů včetně samotného generála bylo těžce zraněno. Čeští vojáci na místě zajišťovali odsun zraněných a bezpečnost zdravotníků. - více zde

Společné patroly s vojáky ISAF podle Kovářové pomáhají místním policistům v oblastech s větší koncentrací lidí nebo v místech, kde lze předpokládat výskyt nelegálních aktivit. Čeští vojáci proto pomáhají afghánským policistům v centrech měst a na rušných tržištích, ale i během několikadenních patrol do odlehlých částí hornaté provincie. - více zde

"Pro jednotky ISAF je to možnost prezentace přítomnosti a současně příležitost rychlého navázání vztahů nejen se zástupci policie, ale také s obyvateli konkrétní vesnice," konstatovala Kovářová. Dobré vztahy s místním obyvatelstvem jsou podle ní naprosto nezbytné pro pozdější získávání důležitých informací o bezpečnostní situaci.

Ve městě Fajzabád v hornaté provincii Badakšan na severovýchodě Afghánistánu působí v rámci alianční mise ISAF pod velením NATO 83 českých vojáků. Spolu s Dány a vojáky německého Bundeswehru chrání tamější provinční rekonstrukční tým, který se podílí na obnově země. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.