Čeští vojáci nadělili Afgháncům dřevo na topení

2. ledna 2009  10:31
Několik nákladních automobilů palivového dřeva nadělili čeští vojáci v Afghánistánu během Vánoc místním obyvatelům v provincii Lógar. Dřevo je v této oblasti považováno za drahé nedostatkové zboží.  

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

"Přemýšleli jsme, jak pomoci místním obyvatelům v zimě. Teploty klesají hluboko pod bod mrazu a sníh zvláště v horských oblastech znemožňuje pohyb lidí. Většina místních bydlí v hliněných domcích. Topí si dřevem, které je zde nedostatkovým zbožím a je drahé," řekl mluvčí českého provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru Jindřich Plescher.

Jak dodal, v celé provincii jsou lesy prakticky vzácností, proto se většina dřeva dováží z jiných částí Afghánistánu.

Dřevo se v Afghánistánu nakupuje v místních jednotkách. Každá představuje asi 520 kilogramů a stojí zhruba 4 000 afghání, což je přibližně 80 amerických dolarů. Průměrná měsíční mzda Afghánců, kteří mají práci, se přitom odhaduje na 5 000 afghání, tedy asi 100 amerických dolarů.

Vojáci dřevo nakoupili hlavně pro školy a společné budovy místních lidí v jednotlivých distriktech. Dřevo kupovali na dvakrát. První část přivezli dodavatelé na třech velkých nákladních autech z provincie Paktika. "Po kontrole kvality dřeva jsme se rozhodli dokoupit ještě další dvě fůry," konstatoval Plescher.

Pro samotný rozvoz palivového dřeva si podle Pleschera Afghánci zcela náhodou vybrali 24. prosinec. Na Štědrý den tak přijelo čtyřicet místních dělníků a za přítomnosti guvernérem pověřené osoby dřevo naložili a odvezli do distriktů Baraki Barak, Koshi a Chark. dodává náčelník skupiny CIMIC.

Český rekonstrukční tým nákup dřeva financoval ze dvou zdrojů: ze sbírky kaplana jednotky a z finančního daru sdružení Jagello 2000.

V provincii Lógar působí na americké základně Shank český provinční rekonstrukční tým složený ze 190 vojáků a desítky civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii. Jde o historickou misi, Češi mají poprvé na starost obnovu a rozvoj celé provincie.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.