natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Čeští „rakeťáci“ mají pohotovost, NATO je může poslat kamkoliv

    14. ledna 2011  13:41
    Na dvě stovky českých vojáků drží nepřetržitou půlroční pohotovost. V rámci sil rychlé reakce je NATO může nasadit kdekoli na světě. Češi by v takovém případě zajišťovali protiletadlovou obranu.  
    Jádro speciálně vyčleněné jednotky tvoří vojáci z 25. protiletadlové raketové brigády ze Strakonic a 142. praporu oprav z Klatov.

    Zhruba dvě stovky vojáků mají od počátku ledna až do konce června nepřetržitou pohotovost. V rámci sil rychlé reakce NATO (NRF - NATO Response Force) je Aliance v případě potřeby může třeba zítra vyslat do mise kdekoliv na světě.

    "Koncem roku byla ukončena příprava našeho úkolového uskupení a od 1. ledna jsme po dobu šesti měsíců v neustálé pohotovosti. Musíme být schopni zasáhnout podle potřeb NATO do třiceti dnů od vydání rozkazu," řekl velitel jednotky Vlastimil Hujer.

    Vypukne-li například v Africe ozbrojený konflikt a NATO dostane mandát tam zakročit, pocestují čeští vojáci i tam. Na starosti budou mít v takovém případě vzhledem ke své specializaci protiletadlovou ochranu důležitých objektů.

    Do akce by vyrazila jednotka vyzbrojená protiletadlovými komplety RBS-70, určenými k ničení letounů nebo střel s plochou dráhou letu, klouzavých pum a muničních kontejnerů na vzdálenost 5 až 10 kilometrů.

    Síly rychlé reakce (NATO Response Force - NRF) jsou speciální mnohonárodní jednotky, které slouží Alianci v případě, kdy je nutné okamžitě zasáhnout kdekoli na světě. Jsou připraveny vykonávat různé druhy misí včetně civilní ochrany, mírových operací nebo použití síly. Česká armáda pro NRF v minulosti vyčlenila například chemickou jednotku. Liberečtí chemici dokonce celému multinárodnímu praporu veleli.

    NRF jsou nejvýznamnější silou NATO pro řešení aktuálních krizových situací. Operačního nasazení o síle 25 tisíc vojáků jsou schopny od podzimu 2006. Na vzniku expedičních jednotek se členské státy NATO dohodly během pražského summitu v roce 2002. Jednotky už Aliance nasadila například na pomoc v oblastech postižených hurikánem Katrina ve Spojených státech nebo po zemětřesení v Pákistánu.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media