Čeští chemici jsou v pohotovosti, chrání summit v Rize

27. listopadu 2006  13:11
Jednotka českých chemiků, kteří chrání summit NATO v lotyšské Rize, je od dnešního dopoledne v pohotovosti. Vojáci se ráno přesunuli ze základny poblíž hlavního města přímo do centra metropole a na místě vybudovali dekontaminační středisko.  

"Situace je v Rize a okolí klidná, nemáme zatím žádné informace o nějakých hrozbách," řekl pro natoaktual.cz velitel českého kontingentu Ondřej Havel.

Jeho muži jsou od rána v nepřetržité pohotovosti. Ta skončí stejně jako summit NATO až úderem středeční půlnoci.

Úkolem českých chemiků je zabezpečit dekontaminaci jednotek NATO, které summit chrání a samotných účastníků vrcholné schůzky státníků a diplomatů. V případě potřeby však podle něj může být jednotka nasazena na ochranu civilního obyvatelstva.

Jednotka 27 českých chemiků odletěla do lotyšské Rigy v polovině listopadu. Do dnešního rána trávili vojáci čas na bývalé sovětské základně asi dvacet kilometrů od Rigy.

Dopoledne se přesunuli blízko centra metropole, de vybudovali dekontaminační tábor. "Jsme schopni dekontaminovat až 150 osob za hodinu," uvedl velitel dekontaminačního týmu Vojtěch Byrtus.

V Rize budou čeští vojáci působit společně s dalšími vojáky členských států v sestavě mnohonárodních jednotek NATO až do 2. prosince. Speciální dekontaminační vozidla a další vojenská technika putovala do Lotyšska po železnici.

Čeští vojáci se budou podílet na zajištění ochrany proti chemickým, biologickým, radiologickým a jaderným zbraním. Náklady na misi uhradí česká strana.

Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance se letos poprvé koná na území bývalé sovětské republiky. Do lotyšské Rigy se na dva dny od 28. do 29. listopadu sjíždějí vrcholní představitelé NATO, prezidenti a ministři. - více zde

Předchozí summit NATO se uskutečnil v červnu 2004 v tureckém Istanbulu. Předtím hostila vrcholnou schůzku v roce 2002 Praha.

Česko se na ochranu proti chemickým a jaderným zbraním specializuje v rámci sil NATO. Liberecká jednotka se už na podobných akcích podílela. V roce 2004 chránili čeští specialisté summit NATO v tureckém Istanbulu a předtím i letní olympiádu a paralympiádu v Řecku. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.