Český voják podlehl zraněním z Afghánistánu

10. října 2011  9:48
Na následky těžkých zranění z mise v Afghánistánu zemřel v neděli ráno ve vojenské nemocnici v Olomouci rotmistr Adrian Werner. Počátkem července byl Werner zraněn v provincii Vardak. Okamžitě byl převezen leteckým speciálem do Česka, kde byl až dosud v péči lékařů.  
Čeští vojáci v afghánské provincii Vardak | foto: OMLT Vardak


"Armáda České republiky v rotmistru Adrianu Wernerovi ztrácí skvělého profesionála, vojáka tělem i duší, který bezezbytku naplnil slova přísahy a obětoval svůj život pro lepší život jiných. V mysli vojáků, kolegů a kamarádů však bude žít navždy," uvedla Jana Růžičková z generálního štábu.

Werner byl těžce zraněn 6. července, když předsunutou základnu Salar v provincii Vardak napadli povstalci Talibanu. Okamžitě mu byla na místě poskytnuta první pomoc a odborná péče ve zdravotnickém zařízení na základně Shank v Lógaru a u českého polního chirurgického týmu na základně v Kábulu. Druhý den po incidentu byl Werner vojenským speciálem přepraven do České republiky do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

"V srpnu po dohodě s rodinou byl převezen na specializované pracoviště do vojenské nemocnice v Olomouci, kde bohužel svým zraněním podlehl," řekla Růžičková.

Rotmistr Adrian Werner nastoupil do české armády 1. května 2004 k 71. mechanizovanému praporu do Hranic na Moravě. U jednotky se z pozice kulometníka propracoval až do funkce zástupce velitele 2. palebné čety minometné baterie. V průběhu služby se třikrát zúčastnil zahraniční mise, dvakrát v Kosovu a naposledy v Afghánistánu, kde působil jako instruktor výcvikového týmu.

V Afghánistánu za deset let trvání konfliktu přišlo o život pět českých vojáků. První zahynul v roce 2007, když ho zavalila lavina kamení a bahna. O rok později byl zabit příslušník speciální jednotky vojenské policie při útoku sebevraha na jihu Afghánistánu. Třetí voják přišel o život v provincii Lógar poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož.

Naposledy pak na konci května v provincii Vardak zemřel jednatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal. Další dva čeští vojáci byli zraněni. Najeli vozem na improvizované výbušné zařízení. Při útoku přišel o život i afghánský tlumočník. Provincie Vardak patří mezi pět nejnebezpečnějších oblastí v zemi. Právě tady, doslova v první linii, dohlíží padesátka českých instruktorů na vojáky afghánské armády.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.